Eurobarometr

We współczesnym świecie Eurobarometr stał się tematem ogólnego zainteresowania ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę po znaczenie w technologii i kulturze, Eurobarometr stanowi punkt zwrotny w naszym sposobie rozumienia świata. Jego znaczenie przekroczyło bariery geograficzne i wywołało globalną debatę na temat jego znaczenia i konsekwencji. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Eurobarometr i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie, analizując jego skutki i przyszłość w zmieniającym się i dynamicznym kontekście.

Eurobarometr – międzynarodowy projekt regularnego badania opinii publicznej realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej[1].

Badania opinii publicznej prowadzone są od 1973 roku przez Komisję Europejską dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Polegają one na analizie specjalnie przygotowanych ankiet, które wypełniane są przez reprezentację 1000 obywateli (w przypadku Wielkiej Brytanii - 1300, a Luksemburga - 500) z każdego państw członkowskich Unii Europejskiej. W realizacji tych badań biorą udział instytuty badania opinii publicznej z poszczególnych państw członkowskich, które są członkami ESOMAR[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Public Opinion analysis. ec.europa.eu. . (ang.).
  2. Cz. Mojsiewicz (Red.), Leksykon współczesnych międzynarodowych stosunków politycznych, Wrocław 2007, s. 122.

Linki zewnętrzne