W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Fandango. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie – zbadamy wszystkie istotne aspekty tego tematu. Przyglądając się krytycznie i szczegółowo, przeanalizujemy jego implikacje w różnych kontekstach i wpływ na społeczeństwo. Fandango był przedmiotem szczególnego zainteresowania w różnych obszarach, dlatego w tym artykule postaramy się rzucić światło na jego znaczenie i rolę w życiu codziennym. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w dziedzinie Fandango, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł ma na celu zapewnienie pełnego i aktualnego przeglądu Fandango. Przygotuj się na zanurzenie się w tym ekscytującym temacie i odkryj wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!
Fandango na XIX-wiecznym obrazie francuskiego malarza Pierre Chasselata
Fandango – hiszpańskitaniec ludowy na 3/8 w rytmie właściwym (1/8 4/32 1/8 | 4/32 2/8 |) ostro wybijanym kastanietami i z towarzyszeniem gitary[1]. Para tańcząca oddala się od siebie i przybliża w ruchach bardzo swobodnych, nie obejmując się jednak wcale. Fandango znaczy: błahostka.
Domenico Scarlatti, włoski kompozytor barokowy (1685–1757) napisał w tonacji d-moll i f-moll (K239, L281) sonaty Fandango na klawesyn.
Antonio Soler, kompozytor włoski (1729–1783) wykorzystał fandango w wielu swoich utworach opartych na muzyce ludowej.
Luigi Boccherini, włoski kompozytor (1743–1805) napisał pod koniec życia kwartet smyczkowy z akompaniamentem kastanietów, trwający ok. 12 min., oparty na hiszpańskiej muzyce ludowej pt. Fantango.
↑ abFandango, AndrzejA.ChodkowskiAndrzejA., Encyklopedia muzyki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, ISBN 83-01-11390-1. Brak numerów stron w książce