Fasori Gimnázium

W dzisiejszym świecie Fasori Gimnázium jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu osób. W całej historii Fasori Gimnázium odgrywał fundamentalną rolę w społeczeństwie, kulturze i codziennym życiu ludzi. Od samego początku Fasori Gimnázium wzbudzał debatę, kontrowersje i fascynację, stając się punktem odniesienia do lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty Fasori Gimnázium, analizując jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa i jednostki. Dzięki multidyscyplinarnemu podejściu odkryjemy wiele wymiarów i perspektyw, jakie oferuje Fasori Gimnázium, wzbogacając w ten sposób naszą wiedzę i zrozumienie tego ważnego tematu.

Fasori Gimnázium znane również jako Fasori Evangélikus Gimnázium, zaś jego oficjalna nazwa brzmiała: Budapesti Evangélikus Gimnázium. Jest to najsłynniejsze gimnazjum Budapesztu i Węgier. Pierwszy budynek (1823) znajdował się przy Deák tér, kolejny (od 1864) przy Sütő utca, a jego dzisiejsza siedziba mieści się od 1904 blisko parku miejskiego. Jego założycielem był protestancki kościół luterański. Wśród jego absolwentów znajduje się wielu sławnych uczonych, laureatów nagrody Nobla, kompozytorów i pisarzy. Niektórzy z nich to:

Dalsi uczniowie i nauczyciele to: György Lukács, Theodor Herzl, Antal Doráti, Alfréd Haar, Miksa Fenyő, Gyula Szepesy, Adolf Fényes, Miksa Falk, Aurel Stein i Vilmos Tátrai.

László Rátz był tam legendarnym nauczycielem matematyki, jego imieniem nazwano później medal za szczególne osiągnięcia.

Fasori Gimnázium zostało zamknięte przez władze komunistyczne w 1952 r., wznowiło działalność dydaktyczną po upadku komunizmu w 1989.

Linki zewnętrzne