Faustyn Míguez

W dzisiejszym świecie Faustyn Míguez stał się tematem o rosnącym zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy jest to aktualny temat, osoba publiczna czy zjawisko kulturowe, Faustyn Míguez przykuł uwagę ogółu społeczeństwa. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Faustyn Míguez, od jego wpływu na życie ludzi po jego globalne implikacje. Poprzez głęboką i przemyślaną analizę postaramy się rzucić światło na różne perspektywy, które pomogą nam lepiej zrozumieć Faustyn Míguez i jego znaczenie we współczesnym świecie.

Święty
Faustyn Míguez SP
Manuel Míguez González
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1831
Xamirás, Acevedo do Río, Celanova (Galicja, Hiszpania)

Data i miejsce śmierci

8 marca 1925
Getafe

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

25 października 1998
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

15 października 2017
plac świętego Piotra
przez Franciszka

Wspomnienie

8 marca

podpis

Faustyn Míguez, właśc. hiszp. Manuel Míguez González (ur. 24 marca 1831 w Xamirás w Ourense, zm. 8 marca 1925 w Getafe) – hiszpański pijar (SP, SchP), święty Kościoła rzymskokatolickiego.

Był czwartym dzieckiem swoich rodziców. Na chrzcie otrzymał imię Emanuel.

5 grudnia 1850 rozpoczął nowicjat w pijarskim Kolegium św. Ferdynanda, a 8 marca 1856 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Założył Zgromadzenie Córek Bożej Pasterki św. Józefa Kalasancjusza.

Prowadził badania naukowe nad florą i właściwościami leczniczymi roślin.

Zmarł w opinii świętości mając 94 lata.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 25 października 1998 roku. 22 grudnia 2016 papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem bł. Faustyna Mígueza, zaś 20 kwietnia 2017 podczas konsystorza wyznaczył datę jego kanonizacji[1][2].

Wpisanie jego w poczet świętych wraz z 34 nowymi świętymi nastąpiło 15 października 2017 na placu świętego Piotra przez papieża Franciszka[3].

Zobacz też

Bibliografia

Przypisy