Dzisiaj porozmawiamy o Fazy Lavesa, temacie, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie i debatę. Fazy Lavesa to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, każdej płci i klasy społecznej, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych aspektach codziennego życia. Kontynuując badanie różnych aspektów Fazy Lavesa, ważne jest, aby pamiętać o jego znaczeniu i tym, jak może wpłynąć na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Fazy Lavesa, przeanalizujemy jego implikacje i dostarczymy przydatnych informacji, aby lepiej zrozumieć ten temat. Dołącz więc do nas w tej odkrywczej podróży, podczas której będziemy odkrywać więcej na temat Fazy Lavesa i jego znaczenia w naszym społeczeństwie!
Fazy Lavesa (stopy Lavesa) – grupa związków międzymetalicznych o ogólnym wzorze AB2. Nazwa materiałów pochodzi od nazwiska niemieckiego krystalografa i mineraloga Fritza Lavesa (1906–1978). Można wyróżnić trzy grupy faz Lavesa[1]:
Wszystkie trzy struktury łączy sposób rozmieszczenia atomów A w przestrzeni. Można przyjąć, że w każdym wypadku atomy A tworzą stos heksagonalnych płaszczyzn przesuniętych względem siebie. W strukturze C14 sekwencja tych płaszczyzn wygląda następująco: XYXY, w strukturze C15: XYZXYZ, w strukturze C36: XYXZXY[1]. Około 60% związków AB2 krystalizuje w strukturze C15, ~35% w C14, a ~3% w C36[1]. Idealny stosunek promieni atomowych pierwiastków A i B, rA/ rB, fazy Lavesa wynosi 1,225, czyli atom A jest większy o 22,5% od atomu B. W rzeczywistości wartość stosunku promieni waha się od 1,05 do 1,68[1].
Struktury C14 i C36 mają tę samą grupę przestrzenną (P63/mmc, nr 194). Różnia między tymi strukturami wynika z innego ułożenia atomów A i B w przestrzeni. W strukturze C14 atomy A (np. Mg) zajmują tylko jedną pozycję 4f, a atomy B (np. Zn) znajdują się na dwóch pozycjach 6h i 2a. Natomias w strukturze C36 atomy A (np. Mg) rozmieszczone są na dwóch pozycjach 4f i 3e, a atomy B (np. Zn) na trzech pozycjach 4f, 6h, i 6g[2].
Cechą wspólną wszystkich faz Lavesa jest ich struktura krystaliczna. W zależności od składu chemicznego i rodzaju fazy, można obserwować takie zjawiska i efekty jak:
Fazy Lavesa jako dodatek do stali zmniejsza jej twardość i plastyczność[8].
Do faz Lavesa zalicza się ponad 1000 różnych związków[1], np.:
http://www2.cpfs.mpg.de/web/forschung/forschproj/lavph/default.aspx?action=PrintView
http://elib.uni-stuttgart.de/bitstream/11682/1332/1/Endfassung.pdf
https://www.atomic-scale-physics.de/lattice/struk/laves.html
http://www.geocities.jp/ohba_lab_ob_page/structure5.html