Fermilab

W historii ludzkości Fermilab odegrał fundamentalną rolę w rozwoju i ewolucji społeczeństwa. Od samego początku Fermilab przyciąga uwagę i wyobraźnię ludzi, inspirując wszelkiego rodzaju doświadczenia, emocje i refleksje. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na kulturę popularną, wpływ na dziedzinę nauki czy znaczenie w polityce światowej, Fermilab pozostawił niezatarty ślad w historii. W tym artykule zbadamy rolę, jaką Fermilab odegrał na przestrzeni czasu i jak ukształtował bieg ludzkości w różnych aspektach.

Pierścienie akceleratorów cząsteczek laboratorium Fermilab z lotu ptaka

Fermilab (ang. Fermi National Accelerator Laboratory; „Narodowe Laboratorium Przyśpieszania Cząstek Elementarnych im. Enrica Fermiego”) – amerykański ośrodek badań nad fizyką cząstek elementarnych i fizyką wysokich energii położony w Batavii w pobliżu Chicago[1]. Mieści się w nim jeden z najpotężniejszych akceleratorów cząstekTevatron, przy pomocy którego m.in. w 1995 roku odkryto szósty kwark, kwark t.

W Fermilabie działa akcelerator kołowy przyspieszający protony i antyprotony maksymalnie do energii 1,96 TeV na zderzenie. Ma on kształt okręgu o średnicy 2 km, w którym protony i antyprotony krążą w przeciwnych kierunkach.

W 2000 roku w laboratorium otrzymano pierwsze bezpośrednie dowody na istnienie neutrina taonowego, trzeciego rodzaju neutrina. Obserwowano neutrina uderzające w tarczę i wytwarzające taony.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne