Dzisiaj Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, wpływ na codzienne życie ludzi, czy też znaczenie w branży zawodowej, Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu jest tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu, analizując jego ewolucję w czasie, jego wpływ w różnych obszarach i możliwe przyszłe konsekwencje, jakie może mieć. Od swoich początków do chwili obecnej Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu był przedmiotem debat i badań, a w poniższych wierszach postaramy się rzucić światło na ten ekscytujący temat.
Lata aktywności |
od 2008 roku |
---|---|
Miejscowość | |
Organizator |
Stowarzyszenie |
Strona internetowa |
Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu – kilkudniowe wydarzenie kulturalne organizowane w Luksemburgu od 2008 roku pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu.
Impreza, której pomysłodawcą i organizatorem jest stowarzyszenie polska.lu asbl[1], ma na celu promocję muzyki i sztuki artystów z Polski.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 16–28 września 2008 roku w luksemburskim Abbaye de Neumünster (z kilkoma atrakcjami w mieście Vianden) pod hasłem Plus dla Kultury. W ramach wydarzenia przygotowano wystawy oraz koncerty muzyczne, w tym m.in. zespołu Kapela ze Wsi Warszawa zamykającego festiwal[2][3].
Druga edycja festiwalu została zorganizowana w dniach 17 września–7 października 2010 roku w Abbaye de Neumünster i Vianden. Festiwal odbył się pod hasłem Wokół Chopina mającym uczcić 200-lecie urodzin polskiego kompozytora. W trakcie całego wydarzenia przygotowano wystawy tematyczne, koncerty oraz zaprezentowano filmy związane z muzyką Chopina, w tym m.in. Chopin. Pragnienie miłości. W trakcie festiwalu swoje koncerty zagrały m.in. Anna Serafińska, Andrzej Jagodziński i Lora Szafran[4][5].
Trzecia edycja festiwalu odbyła się w dniach 11-27 kwietnia 2013 roku w luksemburskim Abbaye de Neumunster i w Ancien Cinéma w Vianden. Hasłem przewodnim wydarzenia był slogan Polska-Luksemburg: Kultura natrafia na kulturę. Dyrektorem artystycznym imprezy został Marcin Wierzbicki[6]. W trakcie kilkudniowego festiwalu przygotowano wiele koncertów muzycznych, od wspólnych występów artystów polskich i luksemburskich, poprzez wykonywanie przez muzyków luksemburskich utworów polskich (i odwrotnie) oraz działania luksemburskie poświęcone kulturze polskiej (a także odwrotnie – polskie, poświęcone kulturze luksemburskiej)[7].
Czwarta edycja festiwalu została zorganizowana w dniach 12 czerwca–5 lipca 2015 roku w Abbaye de Neumünster oraz Vianden. Podczas wydarzenia przygotowano m.in. warsztaty fotograficzne[8] i komiksowe[9], a także koncerty muzyczne, w tym m.in. występ Magdy Piskorczyk[10] i Grzegorza Turnaua[11].