Flaga Ugandy

W tym artykule zajmiemy się tematem Flaga Ugandy z różnych perspektyw i punktów widzenia. Przeanalizujemy jego znaczenie, wpływ i znaczenie dzisiaj, a także jego ewolucję w czasie. Przeanalizujemy różne opinie i stanowiska w tej sprawie, aby zaoferować wszechstronną i kompletną wizję Flaga Ugandy. W tym celu będziemy opierać się na danych, badaniach i świadectwach, które pozwolą nam pogłębić naszą wiedzę i zrozumienie tego tematu. Przyjmując krytyczne i refleksyjne podejście, zbadamy implikacje i konsekwencje Flaga Ugandy w społeczeństwie, kulturze i ogólnie na świecie.

Flaga Ugandy
Flaga Ugandy
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

1962

Warianty
Sztandar prezydencki
Sztandar prezydencki

Flaga Ugandy – oparta jest na czarno-żółto-czerwonych barwach Ugandyjskiego Kongresu Ludowego, założonego w 1955 roku, od połowy lat 50. XX w. będącego jedną z ważniejszych partii Ugandy.

Opis

Znaczenie poszczególnych barw na fladze wyjaśnia się następująco:

  • kolor czarny symbolizuje naród Afryki,
  • żółty symbolizuje promienie słoneczne,
  • czerwony wyraża braterstwo wszystkich ludzi.

Pośrodku flagi, w okręgu znajduje się wyobrażenie ptaka. Jest to koronnik (Balearica regulorum), wybrany jako symbol Ugandy[1]. Ptak ten obdarzany jest szacunkiem ze względu na swą dostojność i szlachetność; podczas panowania brytyjskiego w Ugandzie był umieszczany na wojskowych odznakach, które nosili żołnierze ugandyjscy.

Flaga Ugandy została oficjalnie zaakceptowana 9 października 1962 r. Stosunek szerokości do długości wynosi 2:3.

Flagi Ugandy z czasów kolonialnych

Flagi wojskowe

Zobacz też

Przypisy

  1. Jerzy Wrona, Ptaki na flagach i w herbach państw, „Aura” (nr 5), 2005, s. 31–33.