Flora Brovina to temat, który z biegiem czasu przykuł uwagę niezliczonej liczby osób. Od momentu pojawienia się do tematu podchodzino do niego z różnych perspektyw i wzbudzono duże zainteresowanie na różnych kierunkach studiów. Jego aktualność pozostaje na przestrzeni lat, stając się przedmiotem ciągłej debaty i analiz. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty Flora Brovina, od jego powstania po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dowiemy się, jak ewoluowało na przestrzeni czasu i jak wpłynęło na różne pokolenia. Ponadto przeanalizujemy jego znaczenie we współczesnym świecie i jego projekcję na przyszłość. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i zanurzenia się w fascynującym świecie Flora Brovina.
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
pediatra, poetka, feministka, działaczka społeczna |
Narodowość |
albańska |
Partia | |
![]() |
Flora Brovina (ur. 30 września 1949 w Srbicy) – kosowska poetka i feministka, działaczka społeczna, pediatra.
Po ukończeniu szkoły podjęła studia medyczne w Prisztinie. Studia kontynuowała na uniwersytecie w Zagrzebiu, gdzie ukończyła specjalizację w zakresie pediatrii. Po powrocie do Kosowa pracowała jako dziennikarka w albańskojęzycznym piśmie Rilindja. Wkrótce jednak podjęła pracę w swoim zawodzie jako lekarz-pediatra na Oddziale Pediatrycznym szpitala w Prisztinie. Kiedy pogorszyła się sytuacja polityczna w Kosowie, w latach 90. Brovina podjęła się zbierania informacji o aktach przemocy, dokonywanych w Kosowie, zaczęła także organizować punkty opieki nad osieroconymi dziećmi. W 1992 zakładała Albańską Ligę Kobiet[1].
20 kwietnia 1999, w czasie wojny o Kosowo Brovina została porwana z domu przez ośmiu zamaskowanych mężczyzn i wywieziona w nieznanym kierunku. Kiedy oddziały NATO wkraczały do Kosowa była nadal przetrzymywana w Serbii. Działania na rzecz jej uwolnienia koordynował syn F. Broviny, apelując o pomoc do stowarzyszeń skupiających pisarzy. Brovina została umieszczona w więzieniu w Požarevacu, a 9 grudnia 1999 r. stanęła przed Sądem Okręgowym w Niszu oskarżona na mocy art. 136 KK o „działalność terrorystyczną”[1]. Sąd skazał ją na 12 lat więzienia, ale wyrok ten został anulowany przez Sąd Najwyższy Serbii[2]. Brovina spędziła 16 miesięcy w więzieniu, zanim została uwolniona z więzienia dzięki presji międzynarodowej wywieranej na władze Serbii.
W 2001 była kandydatką na urząd prezydenta Kosowa[3]. Jako przedstawicielka Demokratycznej Partii Kosowa została wybrana w 2004 do parlamentu Kosowa, gdzie była członkinią Komisji Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej. Kieruje także Ligą Albańskich Kobiet Kosowa, działającą jako organizacja pozarządowa. Od lutego do grudnia 2014 pełniła funkcję przewodniczącej Zgromadzenia Kosowa.
Flora Brovina jest autorką trzech tomików z poezją liryczną. Pierwszy tomik: Verma emrin tim (Nazwij mnie moim imieniem) został wydany w 1973 roku w Prisztinie[1]. Sześć lat później ukazał się zbiór: Bimë e zë (Roślina i głos). W drugim swoim tomiku autorka poświęciła więcej uwagi miejscu w społeczeństwie i roli, którą odgrywa kobieta jako matka i rodzicielka. Trzeci tomik Mat e çmat (Taśma do pomiaru) ukazał się w Prisztinie, w roku 1995. Uważany za najlepszy z jej dzieł jest także manifestacją feministycznych poglądów autorki. Opracowała trzy antologie utworów poetów z Kosowa.
W 1999 otrzymała przyznawaną przez szwedzki PEN Club nagrodę Tucholskiego. Jest także laureatką Nagrody Praw Człowieka przyznawanej przez Fundację Heinricha Bölla. W 2016 została wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Peshkopii[4].
W 2000 w Belgradzie ukazał się tomik Broviny Nazovi me mojim imenom, w tłumaczeniu Radmily Lazić. W 2001 roku jej wiersze ukazały się w Nowym Jorku, w tłumaczeniu Roberta Elsiego.
Jest mężatką (mąż Ajri Begu), ma syna.