Fonseca (zatoka)

W dzisiejszym świecie Fonseca (zatoka) stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od naukowców i specjalistów z różnych dziedzin po zwykłych ludzi, Fonseca (zatoka) przyciągnął uwagę wielu osób i wywołał intensywną debatę w społeczeństwie. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, ważne jest podejście do Fonseca (zatoka) z różnych perspektyw i przeanalizowanie jego wielorakich implikacji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Fonseca (zatoka) i zbadamy jego wpływ w różnych kontekstach. Mamy nadzieję, że poprzez tę analizę przyczynimy się do zrozumienia i refleksji na temat Fonseca (zatoka), a także do wygenerowania pomysłów i propozycji skutecznego rozwiązania tego problemu.

Zatoka Fonseca
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne zatoki, 2001
Państwo

 Salwador
 Honduras
 Nikaragua

Lokalizacja

Ocean Spokojny

Cieki wodne uchodzące

Choluteca

Miejscowości nadbrzeżne

La Unión

Wyspy

Meanguera, Meanguerita, El Tigre

Położenie na mapie Morza Karaibskiego
Mapa konturowa Morza Karaibskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zatoka Fonseca”
Ziemia13°15′N 87°45′W/13,250000 -87,750000

Zatoka Fonseca (hiszp. Golfo de Fonseca) – zatoka Oceanu Spokojnego, w Ameryce Środkowej. Nad zatoką leżą: Salwador, Honduras i Nikaragua.

W 1849 Ephraim Squier negocjował w imieniu Stanów Zjednoczonych możliwość budowy kanału wodnego przez Honduras. Kanał miał zaczynać się w zatoce Fonseca. Pomysł ten nie został zrealizowany ze względu na sprzeciw Brytyjczyków, którzy obawiali się obecności Amerykanów w tej części Ameryki Środkowej.

Na wodach zatoki znajduje się kilka wysp, co do których przynależności toczył się spór między trzema państwami. W 1992 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję o podziale wód zatoki Fonseca i położonych na niej wysp. Salwador otrzymał wyspy Meanguera i Meanguerita, a Honduras – wyspę El Tigre.

Najważniejszym miastem nad zatoką Fonseca jest La Unión (Salwador). Do zatoki uchodzi rzeka Choluteca.