W dzisiejszym świecie Franciszka Arnsztajnowa jest problemem obecnym we wszystkich sferach społeczeństwa. Od polityki po kulturę popularną, Franciszka Arnsztajnowa przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Wraz z postępem technologii i ewolucją społeczeństwa zainteresowanie Franciszka Arnsztajnowa stale rośnie i stało się powracającym tematem rozmów w codziennych rozmowach i mediach. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Franciszka Arnsztajnowa, jego wpływowi na społeczeństwo i temu, jak stał się on dziś tak istotny.
![]() Franciszka Arnsztajnowa w młodości. | |
Imię i nazwisko |
Franciszka Hanna Arnsztajn |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
19 lutego 1865 |
Data śmierci |
1942 |
Dziedzina sztuki |
poezja, dramat |
![]() | |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Franciszka Hanna Arnsztajnowa z Meyersonów, ps. F. A. M., J. Górecka, Jan Gorecki, Jan Górecki, Stefan Orlik (ur. 19 lutego 1865 w Lublinie[1], zm. 1942) – polska poetka, dramaturg i tłumaczka żydowskiego pochodzenia.
Pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Córka Bernarda (Berka) Meyersona, lubelskiego kupca, dyrektora Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublina, i powieściopisarki Malwiny (Małki) z Horowitzów, która była prawnuczką ortodoksyjnego rabina Azriela Horowitza[2]. Jej bratem był filozof Emil Meyerson[3].
Maturę uzyskała w gimnazjum żeńskim w Lublinie, a następnie studiowała nauki przyrodnicze w Niemczech[1][3]. Pracowała jako prywatna nauczycielka, prowadziła tajną działalność oświatową wśród dzieci i dorosłych. W 1885 roku wzięła ślub z lekarzem, Markiem Arnsztajnem. Mieli dwoję dzieci: Jana oraz Stefanię[3]. Stefania była żoną poety, Jana Mieczysławskiego[4]. Wraz z mężem była współzałożycielką Lubelskiego Towarzystwa Szerzenia Oświaty „Światło”[5].
Wybuch I wojny światowej zastał Arnsztajnów w Szwajcarii, skąd przez Austrię, Serbię, Grecję, Bułgarię i Rumunię przedostali się do Lublina. Arnsztajnowa zaangażowała się w działalność konspiracyjną, wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej, używała pseudonimu „Ara”. W POW zajmowała się archiwum oraz ewidencją, w jej domu przechowywano także umundurowanie, broń i amunicję[3]. W 1919 roku miała uczestniczyć w Pierwszym Walnym Zjeździe Zjednoczenia Polaków Wyznania Mojżeszowego, w związku z brakiem możliwości wyjazdu wystosowała telegram popierający inicjatywę[3]. Była działaczką Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet oraz członkinią polskiego PEN Clubu[5].
Wraz z mężem mieszkała w kamienicy przy ulicy Złotej 2 w Lublinie, ich sąsiadem był Józef Czechowicz, z którym się zaprzyjaźniła[3][4]. 12 maja 1932 roku wraz z Czechowiczem założyła Związek Literatów w Lublinie, którego pierwszym prezesem został Czechowicz. 6 czerwca tego samego roku zrzekł się jednak funkcji na rzecz Arnsztajnowej[4][6]. W 1930 roku zmarł jej mąż, a cztery lata później syn[4]. Śmierć męża i syna oraz późniejsze samobójstwo synowej było dla niej ciężkim przeżyciem[4][6].
Wielokrotnie była celem antysemickich ataków, m.in. przez Jerzego Pietrkiewicza, w jej obronie występowali m.in. Józef Łobodowski i Hanna Mortkowicz-Olczakowa[4].
W 1934 roku przeniosła się do Warszawy[5], gdzie zamieszkała przy ulicy Wspólnej, w mieszkaniu jej córki[4]. Była schorowana, cierpiała na postępującą głuchotę[6][4]. W 1939 roku przyjęła chrzest. Podczas okupacji niemieckiej dobrowolnie przeniosła się do getta warszawskiego, mimo zorganizowanego przez Ewę Szelburg-Zarembinę i Polę Gojawiczyńską bezpiecznego miejsca do ukrycia[4]. Zginęła w 1942 roku, okoliczności jej śmierci nie są znane. Według niektórych źródeł podczas tzw. wielkiej akcji została wywieziona do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowana, według innych zmarła w getcie na tyfus lub popełniła samobójstwo po zamordowaniu przez Niemców jej córki[4]. Według Anny Kamieńskiej i Wacława Gralewskiego popełniła samobójstwo poprzez zażycie trucizny, wcześniej ubierając się w czarną suknię i przypinając do niej swój Order Odrodzenia Polski[6]
W 1888 roku debiutowała na łamach „Kuriera Codziennego” utworem Na okręcie[4]. W 1895 roku wydała pierwszy zbiór wierszy Poezje, kolejny zbiór wydała cztery lata później[7]. W 1924 roku opublikowała zbiór Archanioł jutra, rok później podjęła współpracę z lubelską grupą literacką Reflektor[6][7]. W 1932 roku wydała tom Odloty oraz zbiór poezji dla dzieci Duszki, ilustrowany przez Jana Samuela Miklaszewskiego. Dwa lata później wspólnie z Józefem Czechowiczem wydała zbiór Stare kamienie[7]. W 1939 roku wraz z Czechowiczem wydała również zbiór Razem[6].
Współpracowała m.in. z czasopismami „Izraelita”, „Kamena”, „Życie”, „Kurier Polski”, „Kurier Warszawski”, „Kłosy”, „Tygodnik Illustrowany”, „Głos”, „Sfinks” oraz „Ateneum”[7]. W czasopiśmie „Ziemia Lubelska” redagowała dodatki „Dodatek Literacki” oraz „Dodatek dla dzieci”[6].
Tłumaczka głównie literatury angielskiej m.in. Douglasa Jerrolda, Rudyarda Kiplinga, Herberta George’a Wellsa, Williama Somerseta Maughama[7].
Do postaci Franciszki Arnsztajnowej w książce Wyjątkowa długa linia nawiązuje Hanna Krall.
W 2013 roku Andrzej Titkow – scenarzysta i reżyser zrealizował w Lublinie film dokumentalny Album rodzinny, poświęcony Franciszce Arnsztajnowej.