František Hájek

Dziś zagłębiamy się w fascynujący świat František Hájek, temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to postać historyczna, zjawisko kulturowe czy ważna data, František Hájek pozostawił niezatarty ślad we współczesnym społeczeństwie. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty František Hájek, od jego początków po dzisiejsze skutki. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i poznania František Hájek, tematu, który niewątpliwie nigdy nie przestanie Cię zaskakiwać.

Prof. Hájek na spotkaniu członków Międzynarodowej Komisji z ministrem zdrowia Rzeszy w Berlinie, 1943 r. (Prof. Hájek stoi 7. od lewej)
Podpis prof. Hájka pod protokołem końcowym Międzynarodowej Komisji Katyńskiej, 1943 r.

František Hájek (ur. 30 listopada 1886 w Čertyně, zm. 15 marca 1962 w Pradze) – czeski profesor medycyny sądowej, jeden z dwunastu lekarzy, którzy w kwietniu 1943 r. udali się w składzie Międzynarodowej Komisji do Katynia, aby osobiście dokonać sekcji zwłok zamordowanych polskich oficerów i ustalić czas popełnienia zbrodni.

Życiorys

František Hájek urodził się w 1886 r. w Čertyně. Od 1937 r. był profesorem medycyny sądowej na Uniwersytecie w Pradze. W zw. ze swoim udziałem w pracach Komisji Międzynarodowej w Katyniu w 1943 r., został aresztowany przez komunistów w 1945 r. i poddany przesłuchaniom. W wyniku aresztowania i oskarżenia prof. Hájka o kolaborację z hitlerowcami, zmuszono go do odwołania swojego podpisu pod protokołem katyńskim. W latach powojennych współpracował z reżimem komunistycznym biorąc udział w sekcji zwłok przeciwników reżimu, którzy zmarli w podejrzanych okolicznościach (m.in. Jana Masaryka). Zmarł 15 marca 1962 r. w Pradze.

Bibliografia

  • Mečislav Borák: Zločin v Katyni a jeho české a slovenské souvislosti