Franz Abt

W tym artykule poruszony zostanie temat Franz Abt, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na jego liczne implikacje w różnych obszarach. Franz Abt był przedmiotem studiów i badań prowadzonych przez ekspertów z różnych dyscyplin, którzy starali się dokładnie zrozumieć jego cechy charakterystyczne, wpływ i znaczenie w społeczeństwie. Od swoich początków do dzisiejszej ewolucji Franz Abt wywołał debaty i refleksje na temat jego wpływu na kulturę, gospodarkę, politykę, technologię, środowisko i inne podstawowe aspekty życia ludzkiego. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego i zaktualizowanego spojrzenia na Franz Abt, eksplorując jego wiele aspektów i znaczenie we współczesnym świecie.

Franz Abt
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 grudnia 1819
Eilenburg

Pochodzenie

niemieckie

Data i miejsce śmierci

31 marca 1885
Wiesbaden

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent, kapelmistrz

Franz Abt (ur. 22 grudnia 1819 w Eilenburgu w Saksonii, zm. 31 marca 1885 w Wiesbaden) – niemiecki kompozytor i kapelmistrz, wolnomularz[1].

Życiorys

Pierwsze lekcje muzyki pobierał u swego ojca. Studiował teologię i muzykę w Lipsku. Współczesnymi mu kompozytorami byli Robert Schumann i Felix Mendelssohn-Bartholdy.

Po studiach pracował jako kapelmistrz w Bernburgu i jako dyrektor chóru w Zurychu. W połowie XIX wieku pełnił przez kilka lat funkcję kierownika koncertów abonamentowych Powszechnego Towarzystwa Muzycznego (Allgemeine Musikgesellschaft). Później przeniósł się do Brunszwiku, gdzie przez trzydzieści lat pełnił funkcję kapelmistrza.

Odbył liczne podróże koncertowe m.in. do Francji, Anglii, Rosji oraz USA.

Komponował operetki i pieśni z towarzyszeniem fortepianu.

Przypisy

  1. Ludwik Hass, Wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej w XVIII i XIX wieku, 1982, s. 432.

Linki zewnętrzne