Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union

Obecnie Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Ze względu na swój wpływ na społeczeństwo i różne aspekty życia codziennego, Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union stał się tematem ciągłej dyskusji i debaty. Od wpływu na gospodarkę po rolę w kulturze popularnej, Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union stał się istotny w niezliczonych kontekstach. W tym artykule zbadamy różne aspekty Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia. Od swojego powstania po ewolucję w czasie, Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union nadal jest tematem interesującym tych, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union
Ilustracja
Protest FAU
Państwo

 Niemcy

Data założenia

1977

Rodzaj stowarzyszenia

związek zawodowy

Profil działalności

anarchosyndykalizm

Powiązania

Międzynarodowa Konfederacja Pracy

brak współrzędnych
Strona internetowa

Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union (FAU) – niemiecki anarchosyndykalistyczny związek zawodowy[1] założony w 1977. Od 2018 należy do Międzynarodowej Konfederacji Pracy[2].

Historia

FAU nawiązuje do tradycji przedwojennego Niemieckiego Związku Wolnych Robotników (niem. Freie Arbeiter Union Deutschlands; FAUD), największego związku anarchosyndykalistycznego w Niemczech aż do jego rozwiązania w 1933. FAU został założony w 1977 i konsekwentnie rozwijany przez całe lata 90. Obecnie związek składa się mniej więcej z 45 grup zorganizowanych lokalnie i według gałęzi gospodarki[3]. Ze względu na to, że odrzucana jest hierarchiczna organizacja i reprezentacja polityczna, a także wspierana koncepcja federalizmu, większość decyzji podejmują lokalne związki zawodowe. Organizacja federalistyczna istnieje w celu koordynowania strajków, kampanii i działań oraz w celach komunikacyjnych[1]. W różnych lokalnych związkach organizuje się 800–1000 członków.

Związek do 2016 należał do Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników[4]. W 2018 został jednym ze współzałożycieli Międzynarodowej Konfederacji Pracy (ICL)[2], do której należy m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”[5].

FAU publikuje dwumiesięczną anarchosyndykalistyczną gazetę Direkte Aktion[6], a także różne broszury dotyczące aktualnych oraz historycznych tematów[7].

Przypisy

  1. a b Die FAU. Wer wir sind, was wir wollen. , Freie ArbeiterInnen Union (niem.).
  2. a b Founding of a New International , Freedom News, 12 maja 2018 (ang.).
  3. Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union/Internationale ArbeiterInnen Assoziation (FAU/IAA) , Verfassungsschutz Niedersachsen (niem.).
  4. Statement of the XXVI Congress , International Workers Association, 7 grudnia 2016 (ang.).
  5. Contact , ICL-CIT, 5 czerwca 2017 (ang.).
  6. Zur Zeitung , Direkte Aktion (niem.).
  7. Materialien , Freie ArbeiterInnen Union (niem.).

Linki zewnętrzne