Fryderyk I (książę Saksonii-Gothy-Altenburga)

Wygląd przypnij ukryj Fryderyk I
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Saksonii-Gothy-Altenburga
(do 1680 z braćmi, w 1680 bracia otrzymali wydzielone księstwa)
Okres

od 1674
do 1691

Poprzednik

Ernest I Pobożny

Następca

Fryderyk II

Dane biograficzne
Dynastia

Wettynowie

Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1646
Gotha

Data i miejsce śmierci

2 sierpnia 1691
Friedrichswerth

Ojciec

Ernest I Pobożny

Matka

Elżbieta Zofia z Saksonii-Altenburga

Żona

Magdalena Sybilla z Saksonii-Weissenfels
od 1669
do 1681

Dzieci

Anna Zofia, Magdalena Sybilla, Dorota Maria, Fryderyka, Fryderyk II, Jan Wilhelm, Elżbieta, Joanna

Żona

Krystyna z Badenii-Durlach
od 1681

Fryderyk I (ur. 15 lipca 1646 w Gocie, zm. 2 sierpnia 1691 w Friedrichswerth) – książę Saksonii w księstwie Saksonii-Gothy-Altenburga od 1674 (do 1680 wraz z młodszymi braćmi, w 1680 bracia otrzymali wydzielone części księstwa w udzielne władanie).

Życiorys

Obszar księstwa Saksonii-Gotha-Altenburg na tle granic saskich księstw na terenie Turyngii przed podziałem między Fryderyka i jego braci Obszar księstwa Saksonii-Gotha-Altenburg na tle granic saskich księstw na terenie Turyngii po wydzieleniu odrębnych księstw braciom Fryderyka

Fryderyk był jednym z licznych synów księcia Saksonii-Gotha-Altenburg Ernesta I Pobożnego z rodu Wettinów i Elżbiety Zofii, córki księcia Saksonii-Altenburg Jana Filipa. Studiował w Strasburgu i Jenie, odbył podróż po Europie. W 1672 otrzymał w zarząd część ojcowskiego księstwa z Alteburgiem, a w 1674 objął rządy w całym jego księstwie (ojciec zmarł w następnym roku). Rządy sprawował w imieniu własnym oraz sześciu młodszych braci: Albrechta, Bernarda, Henryka, Chrystiana, Ernesta i Jana Ernesta. Współpraca między braćmi została przerwana w 1676, a w 1680 bracia podzielili między siebie ojcowiznę na samodzielne księstwa: Fryderyk zatrzymał części z Gotha i Altenburgiem. Aby zapobiec dalszemu rozdrobnieniu księstwa w przyszłości Fryderyk wprowadził zasadę primogenitury zatwierdzoną przez cesarza w 1688–1689.

W rządach księstwem kontynuował politykę ojca, podtrzymując jego prawa i wydając kolejne w podobnym duchu – dotyczące organizacji państwa i zapewnienia przestrzegania zasad religijnych przez jego ludność. Prowadził działalność budowlaną, m.in. zbudował nazwany potem jego imieniem pałac Friedrichswerth. Ponownie wydał „Biblię ernestyńską” (pierwszy raz wydaną przez ojca), a także wydawał inne materiały religijne. Rozwinął powołaną przez ojca milicję krajową do takiego stopnia, że stała się ona ciężarem dla niewielkiego kraju. W chwili jego śmierci wojska książęce liczyły 10 regimentów (ok. 10 tys. ludzi).

Uczestniczył w wojnach prowadzonych przez cesarza Leopolda Habsburga: w obronie Wiednia przed Turkami w 1683 i w wojnie przeciwko Francji w 1688–1689.

Lubił przepych i wprowadzał cudzoziemskie (zwłaszcza francuskie) mody na swój dwór. Tracił znaczne sumy na eksperymenty alchemiczne, dzięki którym chciał pomnożyć swój majątek.

Rodzina

Pierwszą żoną Fryderyka była od 1669 Magdalena Sybilla (1648–1681), córka księcia Saksonii-Weißenfels Augusta z albertyńskiej linii Wettynów. Para miała ośmioro dzieci:

Po śmierci pierwszej żony w styczniu 1681, w sierpniu tego samego roku Fryderyk poślubił Krystynę (1645–1705), córkę margrabiego Badenii-Durlach Fryderyka VI i wdowę po margrabim Brandenburgii-Ansbach Albrechcie Hohenzollernie.

Przypisy

  1. a b c d e f g August Beck: Friedrich I.. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 8. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1878, s. 2–3.
  2. a b c Friedrich I. Herzog v.Sachsen-Gotha-Altenburg. WW-Person . .
Kontrola autorytatywna (osoba):