Głaz Galla Anonima

W tym artykule temat Głaz Galla Anonima zostanie omówiony z różnych perspektyw i punktów widzenia, aby zapewnić szeroką i kompletną wizję tego tematu. Głaz Galla Anonima jest dziś tematem niezwykle istotnym i interesującym, a jego badania i wpływ obejmują wiele dziedzin wiedzy. W tym artykule przeanalizowane zostaną różne aspekty związane z Głaz Galla Anonima, jego implikacjami, możliwymi rozwiązaniami i wpływem na obecne społeczeństwo. Zaprezentowane zostaną dane, studia przypadków i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić szczegółowy i rygorystyczny przegląd tego zagadnienia. Nie przegap tej pełnej recenzji na Głaz Galla Anonima!

Głaz Galla Anonima
we Wrocławiu
Gedenkstein des Freiheitskämpfers Friesen
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Miejsce

ul. Poniatowskiego 9

Projektant

Richard Schipke
Władysław Tumkiewicz

Data budowy

1913
1967

Ważniejsze przebudowy

1967

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Głaz Galla Anonima”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Głaz Galla Anonima”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Głaz Galla Anonima”
Ziemia51°07′13″N 17°02′38″E/51,120278 17,043889

Głaz Galla Anonimapomnik wzniesiony we Wrocławiu na terenie I Liceum Ogólnokształcącego, dawny pomnik Korpusu Friesena[1].

Pierwotnie był to Pomnik Korpusu Karla Friesena, wykonany przez rzeźbiarza Richarda Schipkego z głazu narzutowego i odsłonięty w 1913 r. Znajdował się na nim wykuty napis (dzisiaj zatarty, ale częściowo widoczny): Dem Freiheitskämpfer Friesen geweiht vom Turngau Breslau, 1813–1913 oraz medalion z brązu z profilem Friesena. W 1967 r. pomnik został przeniesiony z placu Westerplatte na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie na miejsce brązowego medalionu wstawiono prostokątną tablicę metalową autorstwa Władysława Tumkiewicza z napisem: Gallowi Anonimowi kronikarzowi zarania naszych dziejów, przyjacielowi patriotyzmu, rzecznikowi rozdziału władzy kościelnej i świeckiej, piewcy piękna Dolnego Śląska i bohaterstwa oręża polskiego w walce z naporem germańskim. Na przełomie 1000lecia Państwa Polskiego, w 25 rocznicę powstania PPR pomnik ten w czynie społecznym ufundowała młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Karola Świerczewskiego, Koło ZMS, Koło Przyjaciół ZBOWID, koło miłośników Wrocławia, Wrocław 1967 roku[1].

Przypisy

  1. a b Pomnik Galla Anonima. fotopolska.eu. .