Gaetano Bresci

Obecnie Gaetano Bresci stał się tematem ogólnego zainteresowania, który przyciągnął uwagę szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie na polu akademickim i naukowym, Gaetano Bresci pozycjonuje się jako kluczowy temat współczesnego dyskursu. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Gaetano Bresci, analizując jego wpływ w różnych obszarach i badając jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Od jego powstania po ewolucję w czasie, zagłębimy się w złożoność Gaetano Bresci, aby zrozumieć jego znaczenie i zasięg w dzisiejszym społeczeństwie.

Zdjęcie G. Bresciego.

Gaetano Bresci (ur. 10 listopada 1869 w Coiano di Prato w Toskanii, zm. 22 maja 1901 na Ventotene) – włoski illegalista. Większą część życia spędził na emigracji w USA, w mieście Paterson.

28 lipca 1900 podczas konkursu gimnastycznego w Monzy zastrzelił Humberta I, króla Włoch. Chciał w ten sposób pomścić[1] ofiary strajku robotniczego w 1898 r. w Mediolanie, podczas których generał Bava Beccaris użył przeciw protestującym armat.

Za ten czyn Bresciego skazano 29 sierpnia 1900 r. na ciężkie roboty i umieszczono w więzieniu Santo Stefano. Nie jest jasne, czy powiesili go strażnicy, czy popełnił w ten sposób samobójstwo.

Zamachem Bresciego interesował się Leon Czołgosz[2], inny anarchista i zabójca Williama McKinleya.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy