Galeon Neptun

W tym artykule porozmawiamy o Galeon Neptun, temacie, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach i który wywołał wielką debatę w dzisiejszym społeczeństwie. Galeon Neptun jest przedmiotem zainteresowania wielu osób, ponieważ ma bezpośredni wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia. W ciągu następnych kilku linijek szczegółowo zbadamy ten temat, analizując jego implikacje, ewolucję w czasie i jego znaczenie w różnych obszarach. Bez wątpienia Galeon Neptun to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, a jego dogłębne zrozumienie jest niezbędne, aby lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Neptun
Ilustracja
Neptun w Starym Porcie w Genui (2016)
Bandera

 Tunezja

Port macierzysty

Genua

Dane podstawowe
Typ

Żaglowiec

Materiał

Metal, drewno

Historia
Stocznia

Marsa al-Kantawi

Data budowy

kwiecień 1984

Data wodowania

1986

Dane techniczne
Długość całkowita (L)

63 m

Szerokość (B)

16,40 m

Zanurzenie (D)

2,2 m

Masa całkowita

1500 t

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

galeon

Powierzchnia ożaglowania

4500 m²

Liczba masztów

3 + 1

Napęd mechaniczny
Moc silnika

400 KM

Prędkość maks.

5 w.

Neptunżaglowiec zbudowany jako replika galeonu na potrzeby francusko-tunezyjskiego filmu Piraci z 1986 w reżyserii Romana Polańskiego.

Zaprojektowany i zbudowany w Tunezji przez Carthago Films. W chwili premiery Piratów był najdroższym rekwizytem kiedykolwiek wykorzystanym w filmie. Część podwodną statku stanowi metalowy kadłub wyposażony w wielokierunkowe stery strumieniowe, natomiast góra (burty, pokład) jest wykonana z drewna. Jego rozmiary są dużo większe od rozmiarów typowego galeonu. Statek posiada działający takielunek i ożaglowanie.

„Neptun” jako statek muzeum stoi przycumowany do nabrzeża w Starym Porcie w Genui, czasami odbywając rejsy po Morzu Śródziemnym.

Linki zewnętrzne