Galeria (budownictwo)

Galeria (budownictwo) to temat, który był przedmiotem debaty i refleksji na przestrzeni dziejów. Od samego początku do chwili obecnej temat ten budzi zainteresowanie ekspertów i fanów, wywołując dyskusje na różnych obszarach. Na przestrzeni lat Galeria (budownictwo) przeszedł istotne zmiany, zarówno w jego postrzeganiu, jak i wpływie na społeczeństwo. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Galeria (budownictwo), analizując jego ewolucję w czasie i jego dzisiejsze znaczenie. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i podejścia omówione w związku z tym tematem, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję.

Galeria komunikacyjna.

Galeria – termin definiowany na różne sposoby:

  1. Część budynku przeznaczona do celów komunikacyjnych, łącząca schody z poszczególnymi pomieszczeniami. W formie długiego balkonu może występować z lica lub być zawarta w budynku. Takie galerie bardzo często stosowane były w kościołach romańskich i gotyckich.
  2. Wydłużone pomieszczenie w formie loggii, empory lub przejścia łączącego dwie odrębne części budowli, położone najczęściej w górnych kondygnacjach. Tego typu galerie stosowane były w barokowej architekturze pałacowej.
  3. Najwyżej położony balkon w teatrze.
  4. Sala o wydłużonym kształcie w reprezentacyjnym budynku będąca pomieszczeniem wystawowym dzieł sztuki.
  5. Galeria strzelecka – obudowany chodnik ze strzelnicami najczęściej położony wzdłuż przeciwskarpy i połączony z wnętrzem fortu za pomocą poterny.

Zobacz też

Bibliografia