W tym artykule zbadamy wszystkie aspekty związane z Gazownia, od jego pochodzenia po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Zbadamy różne teorie i badania, które przyczyniły się do naszego zrozumienia Gazownia, a także ich znaczenie w różnych kontekstach, od ekonomii po kulturę popularną. Zajmiemy się także etycznymi i moralnymi implikacjami związanymi z Gazownia i ich wpływem na sposób, w jaki dzisiaj podchodzi się do tego tematu. Poprzez wszechstronną analizę będziemy starali się zrozumieć znaczącą rolę, jaką Gazownia odegrał w historii i jak nadal kształtuje nasz świat w teraźniejszości.
Gazownia – przedsiębiorstwo zajmujące się jedną lub kilkoma gałęziami przemysłu: odgazowywaniem węgla i wytwarzaniem z niego gazu koksowniczego[1], przesyłaniem gazu do odbiorców[1], zakład zasilający urządzenia w paliwo gazowe[1]. W powszechnym znaczeniu pod terminem gazownia rozumie się zakład przesyłający gaz do odbiorców. W Polsce zajmuje się tym Polska Spółka Gazownictwa, spółka-córka PGNiG[2].
Pierwsza gazownia powstała w Wielkiej Brytanii w 1795 roku[3], zaś na terenach obecnej Polski (a wtedy obszary obcych państw rozbiorowych) w Szczecinie (w ówczesnym Stettinie, w Prusach Wschodnich) w 1846 roku[4], we Wrocławiu (1846 lub 1847), Brzegu (1848) Gdańsku (1853). Później kolejno w latach 1856-1857[3] w Warszawie (1856), Krakowie i Poznaniu[4], a w 1858 we Lwowie.