Gdzie dawniej śpiewał ptak

W dzisiejszym świecie Gdzie dawniej śpiewał ptak stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko społeczne, postęp technologiczny, postać historyczna czy jakikolwiek inny aspekt współczesnego życia, Gdzie dawniej śpiewał ptak przykuł uwagę różnych odbiorców i wywołał intensywną debatę w różnych kręgach. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Gdzie dawniej śpiewał ptak, od jego pochodzenia po obecne implikacje, w celu zaoferowania czytelnikowi kompleksowej i kontekstualizowanej wizji tego obecnie ważnego tematu.

Gdzie dawniej śpiewał ptak
Where Late the Sweet Birds Sang
Autor

Kate Wilhelm

Typ utworu

fantastyka naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1976

Wydawca

Harper & Row

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1981

Wydawca

Czytelnik

Przekład

Jolanta Kozak

Gdzie dawniej śpiewał ptak (tyt. oryg. Where Late the Sweet Birds Sang) – powieść fantastycznonaukowaantyutopia amerykańskiej pisarki Kate Wilhelm. Powieść ukazała się w 1976 i w następnym roku otrzymała nagrody Hugo, Locusa i Jupitera.

Tytuł jest cytatem z sonetu 73. Williama Shakespeare’a.

Fabuła

W obliczu globalnego kryzysu ekologicznego zagrażającego Ziemi grupa naukowców zajmujących się genetyką zakłada w dalekich górach kolonię, która ma pozwolić przetrwać wybranym. Powstaje tam zunifikowane społeczeństwo złożone z klonów. Jednak natura jest silniejsza i nawet w takiej grupie rodzą się indywidualności[1].

Polskie wydania

Polskie wydanie wydało wydawnictwo Czytelnik w 1981 w serii „Z kosmonautą”. Następnie ukazało się w 2007 nakładem wydawnictwa Solaris oraz w 2020 nakładem domu wydawniczego Rebis w ramach serii „Wehikuł Czasu”[2]. Tłumaczem książki jest Jolanta Kozak.

Przypisy