W świecie Gender mainstreaming istnieje nieskończona liczba aspektów, które zasługują na dokładne zbadanie i przeanalizowanie. Od początków po dzisiejsze znaczenie Gender mainstreaming był przedmiotem fascynacji i debaty. W tym artykule wyruszysz w podróż przez różne aspekty składające się na Gender mainstreaming, od jego implikacji społeczno-kulturowych po wpływ na życie codzienne. Dzięki refleksji i głębokiej analizie odkryjesz złożoność i znaczenie Gender mainstreaming we współczesnym świecie. Przygotuj się na poszerzenie swoich horyzontów i zanurz się we wszechświecie wiedzy i odkryć!
Gender mainstreaming – strategia polityczna na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Polega na włączeniu zasady równości szans kobiet i mężczyzn w główny nurt polityki[1].
Zgodnie z definicją Rady Europy gender mainstreaming polega na (re)organizacji, poprawie, rozwoju i ewaluacji procesów decyzyjnych po to, aby umożliwić osobom obojga płci biorącym udział w życiu politycznym równoważne spojrzenie na kobiety i mężczyzn we wszystkich dziedzinach i na wszystkich płaszczyznach[2].
Celem gender mainstreaming jest transformacja struktur społecznych i instytucjonalnych tak, aby zapewniały one równe traktowanie wszystkich, jak też równy dostęp do praw oraz instytucji, w tym pełne wykorzystanie ich potencjału intelektualnego i zawodowego, które przyczyni się do budowania społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy[1].
Gender mainstreaming został uznany za oficjalny element polityki równościowej ONZ w 1995 roku, na Światowej Konferencji na rzecz Kobiet[3][4]. Strategia gender mainstreaming stała się wiążąca dla państw członkowskich Unii Europejskiej w 1997 roku - została wpisana do artykułu 2 i 3 Traktatu Amsterdamskiego[5][6]. Artykuły te stwierdzają, że Unia zobowiązuje się do zapewnienia równości kobiet i mężczyzn, walki z dyskryminacją i włączania tematyki równości płci do różnych obszarów działalności wspólnoty[5]. W marcu 2010 roku Komisja Europejska włączyła problematykę równości płci do Strategii dla Europy 2020[5].
W Polsce za realizacje zadań rządu w kwestii zapewnienia równości kobiet i mężczyzn odpowiada Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn[7].
Według Lombardo (2005)[8] i Charleswortha (2005)[9] można wyróżnić kilka wymogów i zasad, których występowanie pozwala na nazwanie danej polityki zgodnej ze strategią gender mainstreaming:
Ten wymóg odwołuje się do całościowego podejścia do genderowych praktyk politycznych w celu zmierzenia się ze współoddziałującymi problemami, które powodują nierówność pomiędzy płciami we wszystkich obszarach życia (praca, polityka, seksualność, kultura, przemoc mężczyzn wobec kobiet)[8].
Odniesienia do kwestii genderowych powinny występować we wszystkich dziedzinach politycznych. Musi istnieć dowód na zmianę celów polityki głównego nurtu poprzez przemyślenie na nowo i przeformułowanie celów, środków oraz działań z perspektywy gender[8]. Odpowiedzialność za przekładanie idei gender mainstreaming na praktyczne działania jest systemowa i spoczywa na najwyższych szczeblach władzy. Odpowiadanie za rezultaty gender mainstreaming powinno być ciągle monitorowane[9].
Gender mainstreaming wymaga równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w instytucjach decyzyjnych[8]. Należy dołożyć wszelkich starań, by zwiększyć w nich udział kobiet[9].
Powinien istnieć dowód, że równość płci i polityka zorientowanana potrzeby kobiet (np. polityka społeczna), pośród innych celów instytucjonalnych (np. zasobów ludzkich i finansowych, stosowanych środków i innych)[8]. Gender mainstreaming wymaga uwzględnienia w działaniach politycznych, programach i ustawodawstwie dotyczącym kobiet[9].
Zmiana ta zakłada trzy aspekty: