Geobiont

W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Geobiont i jego konsekwencje dla współczesnego społeczeństwa. Od jego początków po dzisiejsze skutki, zagłębimy się we wszystkie aspekty tego problemu, analizując jego przyczyny, konsekwencje i możliwe rozwiązania. W następujący sposób przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Geobiont, aby zapewnić pełny i obiektywny przegląd tego problemu. Ten artykuł będzie służyć jako pouczający i przemyślany przewodnik dla wszystkich zainteresowanych lepszym zrozumieniem Geobiont i jego wpływu na nasze środowisko.

Geobiont (gr. ‘ziemia’, bióo ‘żyję’) – organizm stale lub prawie stale żyjący w glebie. Geobionty wykazują liczne przystosowania do życia w środowisku glebowym (np. narządy ruchu ułatwiające grzebanie, zanik narządu wzroku), zwykle unikają światła słonecznego oraz wysokich temperatur. Organizmy te stanowią znaczny udział w masie gleby, napowietrzają ją, mieszają, a także biorą udział w rozkładzie szczątków organicznych, przez co przyczyniają się do obiegu pierwiastków.

Do geobiontów należą m.in.: liczne bakterie, glony, pierwotniaki, niektóre nicienie, wrotki, skąposzczety (dżdżownicowate i wazonkowcowate), niesporczaki, stonogi oraz wiele owadów.

Zobacz też

  • geofil – organizm czasowy przebywający w glebie
  • geoksen – organizm występujący w glebie sporadycznie lub przypadkowo

Bibliografia