Obecnie Gorin-no Sho to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Dzięki swojemu znaczeniu i zróżnicowanemu zakresowi zainteresowań Gorin-no Sho stał się kluczowym punktem dyskusji i debaty w różnych dziedzinach. Mający bezpośredni wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i kulturę, Gorin-no Sho jest przedstawiany jako temat będący przedmiotem wspólnego zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ Gorin-no Sho i sposób, w jaki kształtuje on nasz dzisiejszy świat.
Gorin-no Sho (jap. 五輪書 Gorin-no Sho; pol. Księga pięciu kręgów; inny zapis: Gorin No Sho lub Go Rin No Sho) – księga napisana w 1645 r. przez jednego z najsłynniejszych szermierzy japońskich, Musashiego Miyamoto. Składa się z pięciu rozdziałów (zwojów) podzielonych według dalekowschodniego systemu żywiołów:
Traktat Musashiego porusza wiele spraw – mówi nie tylko o sztukach walki, ale także o właściwym stanie ducha i umysłu, o znaczeniu zdominowania przeciwnika w trakcie starcia. Oprócz tego w „Księdze pięciu kręgów” Musashi krytykuje inne szkoły, przekazując własną „drogę” (filozofię i właściwą postawę życiową).
Polski przekład bezpośrednio z języka japońskiego, autorstwa Agnieszki Żuławskiej-Umedy, wydało po raz pierwszy wydawnictwo Diamond Books z Bydgoszczy w roku 2001.