W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Gospodarka światowa, odnosząc się do jego różnych aspektów i perspektyw z holistycznego punktu widzenia. Gospodarka światowa jest dziś tematem niezwykle aktualnym, który wywołał szeroką debatę i zainteresowanie w różnych obszarach. W następnych kilku linijkach przeanalizujemy tło historyczne Gospodarka światowa, jego wpływ na współczesne społeczeństwo, a także możliwe przyszłe implikacje, jakie może mieć. Zagłębimy się w jego najgłębsze aspekty, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję Gospodarka światowa, która pozwoli naszym czytelnikom uzyskać lepsze zrozumienie i perspektywę na ten bardzo istotny temat.
Gospodarka światowa – system powiązań produkcyjnych, technologicznych, handlowych, finansowych i instytucjonalnych między gospodarkami narodowymi różnych państw, na różnym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego, włączający je w ogólnoświatowy proces produkcji i wymiany.
Rozwój międzynarodowego podziału pracy, specjalizacji i wymiany międzynarodowej wykształca system trwałych związków, obejmujących coraz większą liczbę państw, tworząc międzynarodowe rynki, regionalne i światowe.
Innymi słowy gospodarka światowa to zbiorowość różnorodnych organizmów i instytucji, które funkcjonują na poziomach krajowych oraz na szczeblu międzynarodowym, prowadzących działalność gospodarczą (pośrednią lub bezpośrednią) oraz które są ze sobą powiązane w pewien całościowy system za pomocą sieci międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Elementami gospodarki światowej są:
Gospodarka światowa jest kategorią dynamiczną (gdyż podlega zmianom w czasie) i historyczną (gdyż pojawiła się na pewnym etapie rozwoju historycznego).
W 2019 r. światowe PKB wynosiło ok. 87,8 biliona dolarów[1].