W dzisiejszym świecie Gotfryd z Villehardouin stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Od samego początku Gotfryd z Villehardouin wzbudzał ciekawość i badania zarówno badaczy, ekspertów, jak i hobbystów. Jego wpływ rozciąga się na całą historię i objawia się w różnych obszarach społeczeństwa. W tym artykule zbadamy z różnych perspektyw znaczenie i wagę Gotfryd z Villehardouin, a także jego ewolucję w czasie. Dowiemy się o jego wpływie na kulturę, technologię, politykę, ekonomię i inne aspekty życia codziennego oraz przeanalizujemy, w jaki sposób Gotfryd z Villehardouin w dalszym ciągu wywiera swój wpływ w dzisiejszym świecie.
Gotfryd z Villehardouin (ur. przed 1150, zm. ok. 1212) – marszałek Szampanii, kronikarz i uczestnik IV wyprawy krzyżowej.
Pozostawił po sobie dzieło kronikarskie w dialekcie języka starofrancuskiego La Conquête de Constantinople, napisane około 1208 w trakcie pobytu w Szampanii. Odgrywał czołową rolę polityczną w trakcie wyprawy (misje dyplomatyczne do Wenecji i w Konstantynopolu), a także po założeniu Cesarstwa Łacińskiego.
Polskie przekłady
- Geoffroi Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola (fragm.), w: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole średniej, z.17: Europa w czasie wypraw krzyżowych, opr. Władysław Semkowicz, Kraków 1925.
- Geoffroi Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola (fragm.), przeł. Władysław Semkowicz, w: Wielka literatura powszechna, Trzaska, Everta, Michalskiego, Antologia, t.5, Warszawa 1938, s.796-797.
- Geoffroi Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola (fragm.), w: Teksty źródłowe do historii powszechnej wieków średnich, cz.1, oprac. J. Garbacik, K. Pieradzka, Kraków 1951, s.89-94.
- Geoffroi Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola (fragm.), w: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 6: Rozwój dążeń uniwersalistycznych, walka papiestwa z cesarstwem i wojny krzyżowe, oprac. J. Żuławiński, Warszawa 1959, s.37-41.
- Geoffroi Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola (fragm.), w: Kraje i kultury śródziemnomorskie, przeł. i oprac. Jerzy Hauziński, t.1: Średniowiecze powszechne od VI do połowy XV wieku, pod red. Gerarda Labudy, Poznań 1990, s.138-142.
- Geoffroy de Villehardouin, Zdobycie Konstantynopola, tłumaczenie i komentarz Zdzisław Pentek, Poznań 2003.
Bibliografia
- Jean Longnon, Recherchers sur la vie de Geoffroy de Villehardouin, Paris 1939.
- Pentek Z., Geoffroy de Villehardouin. Rycerz i kronikarz IV wyprawy krzyżowej, Poznań 1996.