Granat SRCM Mod. 35

Obecnie Granat SRCM Mod. 35 nabrał ważnego znaczenia w dzisiejszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na kulturę popularną, wpływ na podejmowanie decyzji politycznych, czy też znaczenie w dziedzinie nauki, Granat SRCM Mod. 35 przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Granat SRCM Mod. 35 i jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od jego początków po dzisiejszą ewolucję przeanalizujemy szczegółowo, w jaki sposób Granat SRCM Mod. 35 odcisnął swoje piętno na społeczeństwie i jak nadal wpływa na nasze codzienne życie.

SRCM modello 1935
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Włochy

Producent

SRCM

Przeznaczenie

granat odłamkowy

Data konstrukcji

1935

Dane techniczne
Wysokość

79 mm

Masa

198 g

Materiał wybuchowy

trotyl, 43 g

Typ zapalnika

uderzeniowy

Promień rażenia

20 m

Użytkownicy
Włochy

SRCM M1935włoski granat odłamkowy, produkowany przez przedsiębiorstwo Società Romana di Costruzione Meccaniche, używany przez armię włoską podczas II wojny światowej. Skorupa granatu wykonana była z lekkiego metalu, wewnątrz której umieszczono 43 gramy trotylu. Granat wyposażony był w zapalnik uderzeniowy.

Ze względu na dużą zawodność zastosowanego zapalnika oraz fakt, że korpus granatu zwykle malowany był na kolor czerwony, granaty SRCM M1935, podobnie jak stosowane równolegle z nimi Breda M1935 oraz OTO M1935, zyskały wśród żołnierzy alianckich miano „czerwonych diabłów”. W odróżnieniu od dwóch pozostałych granaty SRCM M1935 wyposażone były jednak w mechanizm mający zapobiec przypadkowej eksplozji w sytuacji, gdy granat nie uległ detonacji w momencie zderzenia.

Produkcja granatów SRCM M1935 kontynuowana była także po zakończeniu wojny.

Bibliografia