Grodczyn

W tym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Grodczyn. Niezależnie od tego, czy mówimy o życiu postaci historycznej, aktualnym temacie, ważnej dacie czy jakimkolwiek innym istotnym temacie, Grodczyn to temat, który niewątpliwie przykuwa naszą uwagę. Idąc tym tropem, zagłębimy się w jego znaczenie, przeanalizujemy implikacje i odkryjemy, dlaczego zmienna Grodczyn jest obecnie tak istotna. Dołącz do nas w tej odkrywczej podróży i daj się zaskoczyć wszystkim, czego możemy się dowiedzieć o Grodczyn.

Grodczyn
Ilustracja
Widok na szczyt z Zielonego (od strony wschodniej)
Państwo

 Polska

Pasmo

Wzgórza Lewińskie, Sudety

Wysokość

803 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Grodczyn”
Ziemia50°24′48,26″N 16°19′59,23″E/50,413406 16,333119

Grodczyn, Grodziec (niem. Ratschenberg) – najwyższy szczyt Wzgórz Lewińskich, będący kulminacją grzbietu o tej nazwie (nazwa Grodziec odnosi się do grzbietu, Grodczyn do jej najwyższego szczytu).

Grodziec ma charakter wydłużonego w kierunku północny zachód – południowy wschód grzbietu, wydzielonego ostro wciętymi dolinami Wyżnika od południa i bezimiennego potoku od północy. Od wschodu jego zbocza opadają łagodnie ku Obniżeniu Dusznickiemu.

Góra zbudowana jest głównie z łupków łyszczykowych i piaskowców z wkładkami wapieni. Te ostatnie były tu eksploatowane, o czym świadczą stare, zarośnięte kamieniołomy i ruiny wapienników.

Przez górę przebiega europejski dział wodny mórz Północnego i Bałtyckiego.

Północne i zachodnie stoki Grodźca trawersuje linia kolejowa z Kłodzka do Kudowy-Zdroju z przebijającym ramię góry, długim na 576  m, tunelem. Na szczycie Grodczyna znajduje się kilkunastometrowej wysokości stalowy maszt przekaźnika telewizyjnego.


Turystyka

Grodczyn należy do Korony Sudetów Polskich. Jego grzbiet przecinają szlaki turystyczne:

Bibliografia