Grzeszny żywot Franciszka Buły

W dzisiejszym świecie Grzeszny żywot Franciszka Buły to temat, który zajmuje centralne miejsce w rozmowach i debatach społecznych. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ społeczny, gospodarczy, polityczny czy kulturowy, Grzeszny żywot Franciszka Buły przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i na każdej drodze życia. Znaczenie i znaczenie Grzeszny żywot Franciszka Buły rozciąga się na cały świat, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych obszarach codziennego życia. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy otaczające Grzeszny żywot Franciszka Buły, w celu głębokiego zrozumienia jego zakresu i konsekwencji dla teraźniejszości i przyszłości.

Grzeszny żywot Franciszka Buły
Gatunek

obyczajowy, poetycki

Rok produkcji

1980

Data premiery

5 września 1980

Kraj produkcji

Polska

Czas trwania

98 min

Reżyseria

Janusz Kidawa

Scenariusz

Janusz Kidawa

Główne role

Andrzej Grabarczyk
Mirosław Krawczyk
Adam Baumann
Urszula Benkartek

Muzyka

Zygmunt Zgraja

Zdjęcia

Zdzisław Kaczmarek

Scenografia

Jerzy Muller

Kostiumy

Elżbieta Krywsza, Krystyna Wiśniewska

Montaż

Agnieszka Bojanowska, Eugeniusz Dmitroca

Produkcja

Zespół Filmowy „Silesia”

Nagrody
1980: FPFF Nagroda Główna Jury – Srebrne Lwy Gdańskie

Grzeszny żywot Franciszka Bułyfilm polski w reżyserii Janusza Kidawy, zrealizowany w 1980, w którym twórca próbuje utrwalić w fabularnej fikcji obyczajowość polskiego Śląska[1].

Fabuła

Film opowiada o losach mieszkańców Górnego Śląska w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawia realia tamtych lat – podział Górnego Śląska granicą polsko-niemiecką, problemy górnośląskich górników, strajki i kryzys gospodarczy. Tytułowy bohater, Franciszek Buła, z powodu panującej w rodzinie biedy, po śmierci ojca w wieku 15 lat podejmuje pracę w kopalni. Tam styka się z komunistycznym agitatorem, a zaproszony przez niego na spotkanie z delegatem z Warszawy, zostaje aresztowany za związki z komunistami i posądzenie o kradzież. Trafia do więzienia, w międzyczasie umiera jego matka. Po wyjściu na wolność trudni się przemytem, nielegalnym wydobyciem węgla z biedaszybów, w końcu postanawia zostać elwrem – członkiem trupy wędrownych artystów (połączenia cyrku, kabaretu i kapeli miejskiej), utrzymujących się z datków za występy na górnośląskich podwórkach. W obliczu zbliżającej się wojny trupa Franciszka Buły postanawia przeznaczyć zarobione pieniądze na zakup karabinu maszynowego dla polskiej armii. W ostatnim geście protestu Franciszek i jego kamraci oddają mocz na witające Niemców graniczne hasło.

W filmie wystąpiło wielu naturszczyków.

Obsada

Interpretacje

Choć film przypomina o udziale niemieckich mieszkańców w złamaniu polskiego oporu we wrześniu 1939 r., to według Jarosława Suchoplesa jego wymowa podkreśla wartość zniszczonej przez wojnę różnorodności etnicznej i tożsamości regionalnej[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne