Gudrun Ensslin

W dzisiejszym świecie Gudrun Ensslin jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy znaczenie współczesne, Gudrun Ensslin stał się tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Od początków do dzisiejszego wpływu Gudrun Ensslin był przedmiotem dogłębnej analizy prowadzonej przez ekspertów z różnych dziedzin, którzy starali się lepiej zrozumieć jego naturę i wpływ w różnych obszarach. W tym artykule zbadamy niektóre z najważniejszych aspektów Gudrun Ensslin i jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Gudrun Ensslin
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1940
Bartholomä

Data i miejsce śmierci

18 października 1977
Stuttgart

Przyczyna śmierci

samobójstwo

Zawód, zajęcie

terrorystka

Narodowość

niemiecka

Grób Andreasa Baadera, Gudrun Ensslin i Jana-Carla Raspe na cmentarzu Dornhalde w Stuttgarcie.

Gudrun Ensslin (ur. 15 sierpnia 1940 w Bartholomä, zm. 18 października 1977 w Stuttgarcie) – niemiecka terrorystka, członkini skrajnie lewicowej organizacji Frakcja Czerwonej Armii (RAF – Rote Armee Fraktion), zwanej też Grupą Baader-Meinhof.

Życiorys

Urodziła się w małej miejscowości Bartholomä, położonej w Badenii-Wirtembergii. Była spokrewniona z niemieckim filozofem Georgiem Heglem. Jej ojciec był pastorem Kościoła Ewangelickiego. W jej rodzinie często dyskutowano na tematy związane z niesprawiedliwością społeczną. Nie sprawiała kłopotów wychowawczych.

W latach 60. XX wieku, studiowała m.in. filozofię, germanistykę, anglistykę. W 1965 przeniosła się do Berlina Zachodniego, gdzie pracowała na Wolnym Uniwersytecie. W trakcie pobytu w Berlinie zaangażowała się w protesty studenckie i działalność w skrajnie lewicowym Niemieckim Socjalistycznym Związku Studentów. W 1967 poznała Andreasa Baadera i związała z nim swoje dalsze losy[1][2][3]. W 1968 zaczęła działalność terrorystyczną. W latach 1970–1972 wielokrotnie brała udział w napadach na banki, które były głównym źródłem finansowania RAF. Stała się jedną z najbardziej poszukiwanych osób w Niemczech. 8 czerwca 1972 została aresztowana w Hamburgu.

Proces Ensslin i pozostałych przy życiu członków RAF rozpoczął się w Stammheim 21 maja 1975 i zakończył się 28 kwietnia 1977 skazaniem jej i innych członków RAF. 18 października Ensslin powiesiła się w celi. Tego samego dnia znaleziono w celi zastrzelonego Andreasa Baadera, który również popełnił samobójstwo[1].

Ensslin w filmie

Postać Ensslin pojawiła się w wielu filmach fabularnych, m.in. w:

Przypisy