Gumisie (słodycze)

W tym artykule zajmiemy się tematem Gumisie (słodycze) z różnych perspektyw, aby zaoferować jego pełną i wzbogacającą wizję. W całym tekście będziemy badać wiele aspektów prezentowanych przez Gumisie (słodycze), analizując jego wpływ w różnych obszarach i jego dzisiejsze znaczenie. Dzięki krytycznemu i refleksyjnemu podejściu zagłębimy się w różne aspekty otaczające Gumisie (słodycze), zapewniając czytelnikowi głębokie i szczegółowe zrozumienie tematu. Poprzez badania, analizy i referencje będziemy starali się rzucić światło na Gumisie (słodycze) i zaoferować świadomą perspektywę, która zachęca do debaty i refleksji.

Gumisie firmy Haribo, produkowane od roku 1950.
Koszerne gumisie z automatu. Jewish Museum w Berlinie.

Gumisie – rodzaj żelków w formie misiów, podobnych do jelly baby, które popularne są w krajach anglosaskich. Gumisie wytwarzane są głównie z żelatyny.

Historia

Gumisie pierwotnie produkowane były w Niemczech, gdzie nazywano je Gummibär lub Gummibärchen (Gummi – guma, Bär, Bärchen – niedźwiedź, miś). W roku 1920 powstała znana firma produkująca słodycze – Haribo, którą przejął po ojcu cukiernik z Bonn, Hans Riegel, który wynalazł te słodycze. W roku 1950 powstały pierwsze żelki, a od roku 1967 gumisie były eksportowane z Niemiec na cały świat. Inną firmą produkującą odmianę gumisiów – "gumi robaki" – jest Trolli.

Składniki

Do głównych składników, z których produkowane są gumisie należą:

Czasami również dodawane są:

Wpływ na zdrowie

Gumisie jako słodycze są postrzegane jako tzw. puste kalorie. Niekiedy zawierają śladowe ilości witaminy C oraz ksylitol, lecz jako słodycze często prowadzą do próchnicy zębów.

Zobacz też

Linki zewnętrzne