Hagelades

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Hagelades, temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów. Na przestrzeni dziejów Hagelades odgrywał fundamentalną rolę w różnych obszarach, od nauki po sztukę, poprzez kulturę i społeczeństwo. Idąc tym tropem, zbadamy jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na dzisiejszy świat, a także różne perspektywy i opinie istniejące wokół tego tematu. Bez wątpienia Hagelades to fascynujący temat, który zasługuje na szczegółową analizę, a w tym artykule zagłębimy się w różne aspekty, aby zrozumieć jego znaczenie i znaczenie dzisiaj.

Hageladas lub Ageladas (Ἁγελᾴδας lub Ἀγελάδας) – grecki rzeźbiarz działający w VI/V w. p.n.e. w Argos[1].

W jego pracowni kształcili się Poliklet, Fidiasz i Myron[1]. Nie zachowało się żadne z jego dzieł, nawet w kopiach, informacje o nich zachowane są jedynie w źródłach pisanych.

Wiadomo, że był twórcą wielu posągów z brązu przedstawiających zwycięzców igrzysk i stawianych w Olimpii. Wspólnie z dwoma innymi twórcami był autorem rzeźbiarskiej grupy Trzech Muz, a także (znanego z przedstawień na monetach) posągu Zeusa Itomaty postawionego na górze Itome w Mesenii. Przypisuje mu się również autorstwo brązowej statuy Zeusa (Posejdona) odkrytego koło przylądka Artemizjon[1].

Przypisy

Bibliografia

  • Janusz A. Ostrowski: Słownik artystów starożytności. Architektura, rzeźba, malarstwo, rzemiosło artystyczne. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 1994, s. 13. ISBN 83-85348-61-1.
  • Kazimierz Michałowski, Jadwiga Lipińska, Piotr Bieliński: Encyklopedia sztuki starożytnej: Europa, Azja, Afryka, Ameryka. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1998, s. 44. ISBN 83-01-12466-0. OCLC 749531685.
  • Mała encyklopedia kultury antycznej. Z. Piszczek (red.). PWN, 1990. ISBN 83-01-03529-3.