Haitańska Partia „Łysa Głowa”

W dzisiejszym świecie Haitańska Partia „Łysa Głowa” stał się kwestią o ogromnym znaczeniu i znaczeniu w społeczeństwie. Jego wpływ rozszerzył się na wszystkie aspekty życia, od polityki po kulturę, technologię i ekonomię. Z biegiem czasu Haitańska Partia „Łysa Głowa” ewoluował i nabrał nowego wymiaru, budząc zainteresowanie i niepokój profesjonalistów, ekspertów i ogółu obywateli. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ Haitańska Partia „Łysa Głowa” i przeanalizujemy jego wpływ na różne obszary naszego codziennego życia.

Logo PHTK
Logo PHTK

Haitańska Partia „Łysa Głowa” (fr. Parti Haïtien Tèt Kale, hait. Pati Ayisyen Tèt Kale, skrót. PHTK)haitańska partia polityczna o profilu liberalno-centroprawicowym[1]. Utworzono ją 16 sierpnia 2012 roku[2]. Jej znanymi członkami byli m.in. minister sprawiedliwości Me Jean Renel Sanon, Anne Valérie Thimothé Milford czy prezydent Jovenel Moïse. Z partią związany był również prezydent Haiti Michel Martelly[1]. Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku część jej członków dostała się do parlamentu[3].

Jovenel Moïse

W październiku 2015 roku jej kandydat, Jovenel Moïse, wygrał wybory prezydenckie(inne języki) w pierwszej turze. Wynik unieważniono po protestach i zarzutach fałszerstwa. Ponownie zwyciężył w wyborach prezydenckich w listopadzie 2016(inne języki) uzyskując w pierwszej turze 55,6% głosów. Frekwencja w tych wyborach wyniosła ok. 20%. Moïse był kontrowersyjnym politykiem, zarzucano mu korupcję i pranie brudnych pieniędzy[4].

Przypisy

  1. a b Haiti – Politic : The Haitian Political Party Tèt Kale formally constituted, „HaitiLibre”, 18 sierpnia 2012 (ang.).
  2. Haiti , Polska Agencja Prasowa, 26 lutego 2016 .
  3. Haiti – FLASH : Final results of the 1st round of legislative elections of August 9, 2015. haitilibre.com, 2015-09-28. . (ang.).
  4. Przedsiębiorca zaprzysiężony na prezydenta Haiti, „Polsat News”, polsatnews.pl, 7 lutego 2017 .