Halina Stebelska

W tym artykule porozmawiamy o Halina Stebelska, temacie, który stał się bardzo istotny w ostatnich latach/stuleciach. Halina Stebelska to temat, który przyciągnął uwagę ekspertów i osób w każdym wieku, ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. W tym artykule dokładnie sprawdzimy, czym jest Halina Stebelska, jego znaczenie, ewolucję w czasie i jego wpływ w różnych obszarach. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Halina Stebelska, a także wyzwania i korzyści, jakie ze sobą niesie. Bez wątpienia Halina Stebelska to temat, który dotyczy nas wszystkich i aby lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy, konieczne jest poznanie go w całości.

Halina Stebelska (ur. 12 lutego 1908 w Tłuszczu k. Warszawy, zm. 6 marca 1990) – historyk, archiwistka.

W 1927 r. zdała maturę w Częstochowie, w 1932 r. ukończyła studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, była też absolwentką Studium Pedagogicznego. W 1934 r. zaliczyła kurs archiwalny w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, potem pracowała w dyrekcji kolei.

W latach 1949–1962 pracowała w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, gdzie porządkowała liczne zespoły archiwalne, m.in. Archiwum Ostrowskich i Potockich z Mieleszyna, Archiwum Potockich z Radzynia.

Autorka publikacji z zakresu archiwistyki, m.in. w Archeionie, uczestniczka konferencji metodycznych.

W latach 1962–1975 pracownica Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, najpierw w Dziale Naukowo-Wydawniczym, potem kierowniczka Działu Ewidencji i Informacji.

Odznaczona była Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1953 r. zamężna z Adamem Stebelskim (drugie małżeństwo).

Bibliografia

  • Słownik biograficzny archiwistów polskich, t. II 1906-2001, Warszawa 2002.

Linki zewnętrzne