Hang

W dzisiejszym świecie Hang to temat, który nabrał dużego znaczenia w różnych obszarach i sektorach. Jego wpływ rozprzestrzenił się na społeczeństwo, gospodarkę, politykę i kulturę, wywołując zainteresowanie i debatę na całym świecie. Od początków do współczesnej ewolucji Hang był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez ekspertów i naukowców, którzy starają się zrozumieć jego wpływ na życie codzienne i rozwój nowych paradygmatów. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia do Hang, aby zaoferować wszechstronną i aktualną wizję tego zjawiska, które do dziś wyznacza standardy.

Hang (wersja z 2010)
Hang (wersja z 2007)
Strój wybranej wersji hanga[1]
Manu Delago grający na hangu

Hang (wymowa ) – instrument muzyczny z klasy idiofonów, stworzony w Szwajcarii w roku 2000 przez Felixa Rohnera i Sabinę Schärer (PANArt Hangbau AG).

Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina „UFO”. Podczas gry hang spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Poszczególne fragmenty powierzchni wydają dźwięki o określonej lub nieokreślonej wysokości. Możliwe jest również pomieszanie alikwotów wchodzących w skład różnych dźwięków, co daje imitację współbrzmień wydobywanych pojedynczym uderzeniem.

Przykłady audio

Hang pierwszej generacji (2005) ułożony poziomo
Hang drugiej generacji(2007) ustawiony pionowo

Zobacz też

Steel pan

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Handpan Lesson #1 Notation and Rhythm Foundations - 8 Count part 1, YouTube