Haud asz-Szarki

W dzisiejszym świecie Haud asz-Szarki stał się powracającym i bardzo ważnym tematem dyskusji w różnych obszarach. Jego znaczenie przekroczyło granice i przyciągnęło uwagę zarówno ekspertów, naukowców, jak i zwykłych ludzi. Wpływ Haud asz-Szarki jest zauważalny w społeczeństwie, gospodarce, polityce i kulturze, generując znaczący wpływ na sposób interakcji i funkcjonowania ludzi w swoim otoczeniu. W tym artykule podjęto próbę dogłębnej analizy zjawiska Haud asz-Szarki, badając jego wielowymiarowe wymiary i oferując wszechstronną perspektywę, która pozwala nam zrozumieć jego zakres i konsekwencje dla teraźniejszości i przyszłości.

Haud asz-Szarki
الحوض الشرقي
Region
Ilustracja
Państwo

 Mauretania

Siedziba

An-Nama

Powierzchnia

182 700 km²

Populacja 
• liczba ludności


281 600

• gęstość

1,54 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Haud asz-Szarki (arab. الحوض الشرقي) – jeden z 12 regionów Mauretańskiej Republiki Islamskiej, położony w południowo-wschodniej części kraju, ze stolicą w An-Nama. Graniczy od zachodu z regionami Adrar, Takant i Haud al-Gharbi, od południa i wschodu z państwem Mali.

Region jest słabo zaludniony, większość ludzi mieszka na południu. Tamtędy przebiega też jedyna droga asfaltowa łącząca An-Namę z wybrzeżem Atlantyku, tzw. Route de l’Espoir („Droga Nadziei”). Na terytorium Haud asz-Szarki znajduje się zabytkowa osada Walata (Oualata), wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz ruiny średniowiecznego miasta Kumbi Salih. Względna niedostępność tych położonych pośrodku pustyni osad sprawia jednak, że większość turystów odwiedza ten region wyłącznie w drodze z Nawakszutu do Mali.