Havlovice

W dzisiejszym świecie Havlovice to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Havlovice wywołał bezprecedensową debatę. Kontynuując badanie tego stale ewoluującego zjawiska, ważne jest, aby zrozumieć jego konsekwencje i sposób, w jaki kształtuje otaczający nas świat. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Havlovice, od jego historii po dzisiejsze skutki, aby rzucić światło na ten temat i zachęcić do świadomej dyskusji.

Havlovice
Ilustracja
Widok na Havlovice z pobliskiej dzwonnicy
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 hradecki

Powiat

Trutnov

Sołtys

ing. Pavel Dvořáček

Powierzchnia

8,71 km²

Wysokość

327 m n.p.m.

Populacja (2005)
• liczba ludności


857

Kod pocztowy

542 38

Tablice rejestracyjne

H (stare TU)

Położenie na mapie kraju hradeckiego
Mapa konturowa kraju hradeckiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Havlovice”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry znajduje się punkt z opisem „Havlovice”
Ziemia50°29′17″N 16°01′44″E/50,488056 16,028889
Strona internetowa
Pomnik ofiar I wojny światowej i T. G. Masaryka

Havlovice – wieś w Czechach Wschodnich, która znajduje się niedaleko miasta Úpice i leży w dolinie rzeki Úpa przy szosie między miastami Česká Skalice i Trutnov.

Historia

Pierwsza wzmianka o Havlovicach pochodzi z 1545. Miejscowość była związana z zamkiem Vízmburk (także Visemburk, Wisinburg, Weissenburg), wybudowanym pod koniec XIII w. przez Tasa z Vízmburka, który był podkomorzym czeskiego króla Wacława i w 1300 r. zmarł śmiercią gwałtowną. W 1425 wieś została spalona przez wojska biskupa wrocławskiego. W 1447 r. Ślązacy wykupili zamki Vízmburk, Adršpach, Žacléř, Belver, oraz Skály i potem je zrównali z ziemią. Od wieku XVI wieś należała do dóbr nachodzkich. W 2007 uzyskała tytuł 2007 Wieś Republiki Czeskiej.

W nawiązaniu do licznych legend i podań, w miejscowości odsłonięto pomnik wodnika[1].

Zabytki

  • Barokowa dzwonnica z 1745 r.
  • Most drewniany przez rzekę Úpa
  • Dawny młyn (tutaj się urodził ksiądz Josef Regner, 1794-1852; pod imieniem Havlovický jest główną postacią powieści U nás, którą napisał Alois Jirásek).

Przypisy