Helwidiusz

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się Helwidiusz i jego wpływowi na nasze obecne społeczeństwo. Helwidiusz jest tematem zainteresowania i debaty od wielu lat, a jego wpływ rozciąga się na różne aspekty życia codziennego. Od wpływu na gospodarkę po rolę w kulturze popularnej, Helwidiusz był przedmiotem studiów i badań zarówno naukowców, profesjonalistów, jak i entuzjastów. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Helwidiusz i sprawdzimy, jak ewoluował on na przestrzeni czasu. Dodatkowo zapoznamy się z opiniami i perspektywami ekspertów w tej dziedzinie, a także osobistymi doświadczeniami osób, których dotknęła Helwidiusz. Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Helwidiusz!

Helwidiusz (IV/V wiek) – łaciński pisarz, uczeń Auksencjusza z Mediolanu i naśladowca Symmacha. Autor wielu pism, w których dowodził m.in. że Maryja po narodzeniu Jezusa współżyła z Józefem i miała z nim inne dzieci, zwane w Ewangelii „braćmi Pana”. Poglądy te poddał krytyce święty Hieronim ze Strydonu w dziele Przeciw Helwidiuszowi o wiecznym dziewictwie błogosławionej Maryi. Podobne, odrzucone przez Kościół poglądy głosili także Jowinian i Bonosus[1].

Bibliografia

Przypisy

  1. Por. K. Obrycki, Wstęp do traktatu św. Ambrożego O dziewicach, w: Ambroży z Mediolanu, Wybór pism. J. Jundziłł, ks. P. Libera, ks. K. Obrycki, R. Pankiewicz, ks. W. Szołdrski (przekład), J. Jundziłł, ks. P. Libera, Ks. K. Obrycki, R. Pankiewicz (Wstęp i opracowanie), Warszawa: ATK 1986, s. 174 /przypis 6/, PSP 35.