Henri Tresca

W dzisiejszym świecie Henri Tresca staje się coraz bardziej istotnym tematem ogólnego zainteresowania. Wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie Henri Tresca przykuł uwagę nie tylko specjalistów w tej dziedzinie, ale także ogółu społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby zagłębić się w najważniejsze aspekty Henri Tresca, aby można było zrozumieć jego wpływ w różnych obszarach i kontekstach. W tym artykule zagłębimy się w analizę Henri Tresca, badając jego różne wymiary i dzisiejsze implikacje. Od jego początków po obecną ewolucję, przyjrzymy się, jak Henri Tresca ukształtował sposób, w jaki rozumiemy otaczający nas świat.

Henri Tresca
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 października 1814
Dunkierka

Data i miejsce śmierci

21 czerwca 1885
Paryż

Zawód, zajęcie

inżynier

Henri Édouard Tresca (ur. 12 października 1814 w Dunkierce, zm. 21 czerwca 1885 w Paryżu) – francuski inżynier, profesor paryskiego Conservatoire National des Arts et Métiers. Na podstawie doświadczeń Charles’a Coulomba sformułował hipotezę wytrzymałościową (nazywaną hipotezą Coulomba-Treski), w której jako kryterium uplastycznienia podał wartość maksymalnego naprężenia ścinającego. Kryterium Treski można wyrazić: materiał przejdzie w stan plastyczny, jeśli Kryterium Treski sprawdza się dla stopów aluminium[1].

Porównanie kryteriów Treski i Hubera-Henky’ego-Misesa

Tresca pracował również przy konstrukcji wzorca metra dla Międzynarodowego Biura Miar i Wag, wykonując 28 platynowo-irydowych prototypów liniowego wzorca metra.

Hołd

Przypisy

  1. Mieczysław Łubiński, Wojciech Żółtowski: Konstrukcje Metalowe Część I. Warszawa: Arkady, 2008, s. 60. ISBN 978-83-213-4197-2.
  2. La tour Eiffel Laboratoire. www.tour-eiffel.fr. . (fr.).