Henryk Priebe

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Henryk Priebe. Od jego początków po teraźniejszość i wpływ na społeczeństwo, zbadamy wszystkie istotne aspekty związane z Henryk Priebe. Przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, a także opinie i oceny ekspertów w danej dziedzinie. Podobnie zagłębimy się w jego znaczenie historyczne i przyszłe prognozy, aby zrozumieć jego znaczenie w obecnej panoramie. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pouczający i wzbogacający dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o Henryk Priebe.

Henryk Priebe
Data i miejsce urodzenia

22 grudnia 1884
Poznań

Data i miejsce śmierci

20 czerwca 1966
Obrzycko

Zawód, zajęcie

malarz

Henryk Priebe (ur. 22 grudnia 1884 w Poznaniu, zm. 20 czerwca 1966 w Obrzycku[1]) – polski malarz, powstaniec wielkopolski.

Życiorys

W czasie I wojny światowej służył przymusowo w armii pruskiej. Walczył we Francji od 1914 do 1918, a po powrocie do Polski wziął udział w powstaniu wielkopolskim. Był uczestnikiem walk w Poznaniu, a potem wstąpił do 1. pułku ułanów Wielkopolskich[2]. Następnie walczył bolszewikami w 1920[1].

Grób na cmentarzu junikowskim w Poznaniu

Studiował malarstwo w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, pod kierunkiem prof. Stefana Filipkiewicza. Od 1933 do 1966, czyli do śmierci, mieszkał w Obrzycku (wyjątkiem był czas okupacji niemieckiej). W mieście tym tworzył swoje obrazy oraz prowadził zakład fotograficzny przy ul. Dworcowej. Specjalizował się w malarstwie pejzażowym (m.in. okolice Obrzycka) i portretowym[3]. Przedmiotem jego twórczości był również folklor Ziemi Szamotulskiej[1][4].

Był współzałożycielem Towarzystwa Byłych Żołnierzy 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich (15. Pułku Ułanów Poznańskich)[5].

Przypisy