Herb Łaszczowa

W tym artykule zostanie poruszony temat Herb Łaszczowa, który wzbudził duże zainteresowanie w dzisiejszym społeczeństwie. W całej historii Herb Łaszczowa był przedmiotem debat i analiz, wzbudzając ciekawość badaczy, naukowców i ogółu ludzi. Od swoich początków po dzień dzisiejszy Herb Łaszczowa odgrywał ważną rolę w różnych aspektach życia codziennego, wpływając na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. W tym artykule będziemy starali się zbadać różne aspekty Herb Łaszczowa, badając jego wpływ w różnych obszarach i jego dzisiejsze znaczenie.

Herb Łaszczowa
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Projektant

Henryk Seroka

Ostatnie zmiany

2011

Herb Łaszczowa do 2011

Herb Łaszczowa – jeden z symboli miasta Łaszczów i gminy Łaszczów w postaci herbu ustanowiony 17 czerwca 2011 roku[1].

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia w polu błękitnym mur blankowany czerwony, nad nim pół lwa złotego, wspiętego, trzymającego w łapach takąż prawdę.

Herb nawiązuje do herbu Prawdzic rodziny Łaszczów, założycieli i właścicieli miasta (Aleksander Łaszcz uzyskał przywilej na lokowanie miasta od króla Zygmunta Augusta w 1549).

Historia

Herb używany do 2011 przedstawiał również mur blankowany czerwony, zza którego wystawało pół lwa złotego, ale na polu srebrnym, zaś rysunki poszczególnych godeł były bardzo zniekształcone. W 2011 po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej przyjęto nowy herb projektu Henryka Seroki[2].

Przypisy

  1. Uchwała Nr VII/43/11 Rady Miejskiej w Łaszczowie z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, sztandaru, pieczęci i łańcuchów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego z 2011 r. Nr 105, poz. 1862)
  2. MaMaz: Gmina Łaszczów ma swój herb – PRAWDA W ŁAPACH. tygodnikzamojski.pl, 2011-06-01. .