Herb Lubina

Obecnie Herb Lubina to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Znaczenie Herb Lubina rośnie z powodu różnych czynników, które sprawiły, że stał się on tematem ogólnego zainteresowania. Od wpływu Herb Lubina na codzienne życie ludzi po wpływ na pola zawodowe, Herb Lubina stał się szeroko dyskutowanym tematem w różnych mediach. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie implikacji i reperkusji, jakie Herb Lubina ma na dzisiejsze społeczeństwo, aby w pełni zrozumieć jego zakres i znaczenie.

Herb Lubina
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Pierwsza wzmianka

1310 rok

Herb Lubina – jeden z symboli miasta Lubin w postaci herbu.[1]. Herb został przyjęty przez radę miejską w 1996 r.

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia na tarczy herbowej w polu złotym orła dolnośląskiego, który w miejscu głowy ma wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na prawym ramieniu.

Historia

Herb został ustanowiony w XIII[2]. Wizerunek orła z Matką Bożą z Dzieciątkiem znany jest z czternastowiecznej pieczęci miasta[3]. W 1968 roku Miejska Rada Narodowa uchwaliła herb przedstawiający w żółtym polu połowę czarnego gotyckiego orła oraz czerwoną wieżę, obok której znajdują się trzy słupy przypominające liter „W”[2]. Wizerunek herbowy z 1968 roku zachował się w logotypie klubu sportowego Zagłębie Lubin.

Przypisy

  1. UCHWAŁA NR XI/108/11 RADY MIEJSKIEJ W LUBINIE z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie Stautu Miasta Lubina.. www.bip.um-lubin.dolnyslask.pl. .
  2. a b Andrzej Plewako, Józef Wanag: Herbarz Miast Polskich. Warszawa: Arkady, 1994, s. 110. ISBN 978-83-213-3568-1.
  3. Paweł Niewodniczański: O Fladze, Chorągwi I Herbie Lubina. Nasz Lubin, 2013-08-01. . .

Bibliografia

  • Piotr Gołdyn, Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku, Warszawa, 2008