Herb Mołdawii

W tym artykule szczegółowo zbadamy Herb Mołdawii, analizując jego wpływ, znaczenie i konsekwencje dla dzisiejszego społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Herb Mołdawii przyciąga uwagę wielu osób, wywołując debatę i refleksję w różnych sektorach. W trakcie tej analizy zbadamy kluczowe aspekty, które sprawiają, że Herb Mołdawii jest tematem zainteresowania, a także jego możliwe reperkusje w sferze społecznej, politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Dzięki kompleksowej i krytycznej wizji będziemy starali się w pełni zrozumieć znaczenie Herb Mołdawii w obecnym kontekście, oferując pełny przegląd, który pozwoli czytelnikowi zagłębić się w jego znaczenie i zakres.

Herb Mołdawii

Herb Mołdawii przedstawia brązowego orła mającego na piersi tarczę herbową z mołdawskim turem. Orzeł według autora herbu ma wskazywać na romańskie pochodzenie Mołdawian[1]. W dziobie orzeł trzyma krzyż, w heraldycznie prawostronnej łapie dzierży gałązkę, a w lewostronnej berło. Jest to oficjalny herb Mołdawii, który znajduje się także na mołdawskiej fladze.

Herb Hospodarstwa Mołdawskiego przedstawiał bawolą głowę z gwiazdą między rogami, po bokach której umieszczone są słońce i półksiężyc. Po raz pierwszy herb ten został użyty na monetach i pieczęci hospodara Piotra I Muszata w 1387 r. Herb ten stał się symbolem Hospodarstwa Mołdawskiego i był w użyciu do 1858 r. Wszedł też do herbu Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny (1859-1866), był też jednym ze składników wielopolowego herbu państwa rumuńskiego w latach 1866–1947. Obecnie funkcjonuje w herbach Republiki Mołdawii (od 1990 r.) i Rumunii (od 1992 r., jako symbol zachodnich ziem historycznej Mołdawii wchodzących od 1866 r. w skład Rumunii).

Zobacz też

Przypisy

  1. Interview with plastic artist Gheorghe Vrabie. moldova.md. . at the official website of the Republic of Moldova.