Herb Węglińca

W dzisiejszym świecie Herb Węglińca stał się tematem ogólnego zainteresowania wielu ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, polityczne, naukowe czy kulturowe, Herb Węglińca przyciągnął uwagę szerokiego grona odbiorców. Aby lepiej zrozumieć jego znaczenie i implikacje, konieczne jest zagłębienie się w szczegółową analizę Herb Węglińca. W tym artykule zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Herb Węglińca jest tematem zainteresowania, a także jego wpływ na różne obszary społeczeństwa. Poprzez wyczerpującą analizę postaramy się rzucić światło na najbardziej istotne i kontrowersyjne aspekty Herb Węglińca, umożliwiając czytelnikowi pogłębienie zrozumienia i refleksji na ten temat.

Herb Węglińca
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Węglińca – jeden z symboli miasta Węgliniec i gminy Węgliniec w postaci herbu, ustanowiony uchwałą nr 53/XVIII/95 Rady Gminy i Miasta Węgliniec z 31 sierpnia 1995. Zapisy uchwały potwierdzono w 2003 roku w Statucie Gminy Węgliniec[1]

Wygląd i symbolika

W skład herbu wchodzi otok (bordiura) barwy czerwonej z napisami koloru białego: w górnej części Węgliniec, natomiast w dolnej - Gmina i Miasto. Napisy są wykonane wersalikami. Wewnętrzna część tarczy herbowej jest podzielona w pas na dwie równe części: górną koloru niebieskiego i dolną koloru żółtego. W górnej części przedstawiony jest symbol koła jezdnego z częścią osi wagonu kolejowego w kolorze żółtym oraz czarnym. W dolnej części widnieją symbole trzech sosen koloru jasnozielonego, ustawionych obok siebie, z czego środkowa sosna jest nieco większa od dwóch skrajnych[1].

Symbolika herbu Węglińca nawiązuje do historii miasta:

Przypisy

  1. a b Uchwała nr 35/VI/03 Rady Gminy i Miasta Węgliniec z dnia 12.03.2003 r w sprawie Statutu Gminy i Miasta Węgliniec. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO, 2003-04-30. .
  2. Krzysztod Mazurski. Z przeszłości Węglińca. „Wędrowiec. Wrocławskie zeszyty krajoznawcze”. 1-2/1996, s. 56-61. Wrocław: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. 
  3. Historia parafii. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węglińcu. .