Heterogonia

W szerokim spektrum Heterogonia znajdujemy nieskończone perspektywy, podejścia i interpretacje, które zapraszają nas do zanurzenia się w jego bogactwie i złożoności. Na przestrzeni dziejów Heterogonia odgrywał fundamentalną rolę w życiu ludzi, wpływając na sposób, w jaki się odnosimy, myślimy i tworzymy. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo Heterogonia był przedmiotem badań, podziwu i debaty, generując niekończące się refleksje i argumenty, które miały na celu zrozumienie i docenienie jego znaczenia. W tym artykule zbadamy różne aspekty Heterogonia, badając jego znaczenie, ewolucję i znaczenie w naszym dzisiejszym świecie.

Heterogoniacykl życiowy zwierząt, w którym występuje przemiana pokoleń rozmnażających się płciowo, ale w różny sposób: rozdzielnopłciowo lub partenogenetycznie[1][2]. Niekiedy pomiędzy poszczególnymi pokoleniami mogą występować różnice morfologiczne. W takim cyklu pokolenie partenogenetyczne ma za zadanie zwiększyć liczebność oraz zasięg występowania, natomiast rolą pokolenia rozdzielnopłciowego jest zwiększenie różnorodności genetycznej[1].

Występuje u niektórych skorupiaków[1][2] (np. dafnia, oczlik)[1], owadów[1][2] (np. mszyce)[1] oraz płazińców[1].

Wyróżnia się kilka rodzajów heterogonii[1]:

  • heterogonia regularna – pokolenia rozdzielnopłciowe i partenogenetyczne występują naprzemiennie jedno po drugim;
  • heterogonia okresowa – pokolenie rozdzielnopłciowe występuje się raz na jakiś czas, zwykle co kilka pokoleń partenogenetycznych;
  • heterogonia cykliczna – pokolenie rozdzielnopłciowe występuje jesienią, natomiast pokolenie partenogenetyczne wiosną i latem.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e f g h Marzena Popielarska, Robert Konieczny, Grzegorz Góralski, Słownik szkolny. Biologia, Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2008, s. 125–126, ISBN 978-83-7435-692-3.
  2. a b c Słownik tematyczny. Biologia, cz. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, s. 52, ISBN 978-83-01-16530-7.

Linki zewnętrzne