Huldra

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Huldra i wszystkie jego konsekwencje dla naszego obecnego społeczeństwa. Od wpływu na życie codzienne po znaczenie w branży zawodowej, Huldra okazał się tematem rosnącego zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w pochodzenie, ewolucję i przyszłe perspektywy Huldra, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w bieżącym kontekście. Ponadto przeanalizujemy różne podejścia i opinie, które istnieją wokół Huldra, w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji tego tematu, który jest dziś tak aktualny. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat Huldra!

Huldra
Ilustracja
Huldra, rysunek Th. Kittelsena
Występowanie

mitologia nordycka

Siedziba

lasy, wody

Huldra (norw. huldra - ukryta) – żeński demon, postać z skandynawskich wierzeń ludowych[1].

Występuje w liczbie pojedynczej jako demon lub mnogiej (huldry) określającej rodzaj stworzeń mitycznych[1].

Huldra miała postać pięknej, nagiej kobiety z długimi włosami, czasami z ogonem krowim lub lisim. Można było je spotkać w lesie, w górach lub nad wodą. W późniejszym okresie huldry miały pojawiać się w osobie pięknej wieśniaczki[1].

Huldry pomagały ludziom pracującym w lesie lub na wodzie (rybakom, wypalaczom węgla drzewnego). Jednakże jeżeli któryś z nich się w jednej z nich zakochał - zabierały go ze sobą do swojego świata. Mogło się zdarzyć również, że huldry poślubiały ludzi, wtedy odpadały im ogony, a one same żyjąc między ludźmi unikały kościoła[1].

Zobacz też


Przypisy

  1. a b c d Huldra i huldry, Jarosław Musiał, Demonologia germańska : duchy, demony i czarownice, Gdańsk: Wydawnictwo Maszoperia Literacka, 2011, ISBN 978-83-62129-78-2, OCLC 802631884 .