Huragan Sandy

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Huragan Sandy, ekscytujący temat, który przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu powstania Huragan Sandy wzbudził żywe zainteresowanie w różnych obszarach, czy to w sferze akademickiej, naukowej, kulturalnej czy społecznej. Na przestrzeni dziejów Huragan Sandy miał znaczący wpływ na sposób, w jaki rozumiemy otaczający nas świat, a jego wpływ pozostaje aktualny także dzisiaj. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Huragan Sandy, próbując lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w naszym społeczeństwie.

Huragan Sandy
Huragan 3 kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Ilustracja
Huragan Sandy
Typ

Huragan

Początek

22 października 2012

Koniec

2 listopada 2012

Najwyższa prędkość wiatru

185 km/h

Najniższe ciśnienie

940 hPa

Ofiary śmiertelne

253 osoby

Straty materialne

65 miliardów USD

Dotknięte kraje

 Dominikana,  Bahamy,  Haiti,  Jamajka,  Kanada,  Kuba,  Stany Zjednoczone

Plan
Trasa huraganu Sandy

Huragan Sandy, nazywany także Frankenstorm – osiemnasty nazwany sztorm tropikalny i dziesiąty huragan w sezonie huraganowym na Atlantyku w 2012 roku.

Lokalizacja

Przemieszczał się wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Spowodował znaczne zniszczenia na Karaibach, gdzie w wyniku huraganu 2 kategorii zginęły 43 osoby. Na jego trasie znalazł się Nowy Jork, gdzie uderzył 29 października. Wysokość zniszczeń w USA może przekroczyć nawet 20 miliardów dolarów[1].

Ofiary

Kraj Ofiary śmiertelne
 Stany Zjednoczone 131
 Haiti 104
 Kuba 11
 Bahamy 2
 Dominikana 2
 Kanada 2
 Jamajka 1
Razem 253

Huragan doprowadził m.in. do zatonięcia 29 października u wybrzeży Karoliny Północnej żaglowca „Bounty” (repliki okrętu historycznego), na którym zginęło dwóch ludzi[2].

Galeria

Przypisy

  1. Sandy uderzył na Stany – Świat – rp.pl , www.rp.pl (pol.).
  2. Tomasz Witkiewicz. Tragedia HMS Bounty. „Morze, Statki i Okręty”. Nr 11-12/2016. XXI (176), s. 68, listopad-grudzień 2016. Warszawa: Magnum X.