I Walk the Line

W tym artykule zbadamy wpływ, jaki I Walk the Line wywarł na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa. Od wpływu na relacje międzyludzkie po znaczenie w gospodarce światowej, I Walk the Line pozostawił znaczący ślad we współczesnym świecie. Poprzez analizę różnych badań sprawdzimy, jak I Walk the Line ukształtował sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odnosimy się do innych. Ponadto zastanowimy się nad rolą, jaką I Walk the Line odgrywa w przyszłości i w jaki sposób jego obecność będzie nadal odkrywać na nowo i przekształcać różne obszary naszego codziennego życia.

I Walk the Line
ilustracja
Wykonawca singla
z albumu With His Hot and Blue Guitar
Johnny Cash
Wydany

1 maja 1956

Nagrywany

2 kwietnia 1956

Gatunek

country

Długość

2:45

Wydawnictwo

Sun Records

Producent

Sam Phillips

Format

7" (45 rpm)

Singel po singlu
„Folsom Prison Blues”
(1955)
„I Walk the Line”
(1956)
„IThere You Go”
(1956)

I Walk the Line – utwór Johnny’ego Casha, został nagrany 2 kwietnia 1956 w Memphis dla Sun Records. Producentem i reżyserem nagrania jest Sam Phillips. Piosenka ukazała się na wydanym w 1964 albumie I Walk the Line, a w późniejszym czasie dała tytuł biograficznemu filmowi o Cashu Walk the Line (w Polsce wyświetlanego pod tytułem Spacer po linie). „I Walk the Line” był pierwszym przebojem Casha, który w 1956 roku dotarł na szczyt listy Billboard Hot Country Songs.

Utwór opowiada o tym, że pomimo wielu pokus na trasie koncertowej Cash pozostaje wierny swojej ówczesnej żonie Vivian:

I find it very, very easy to be true
I find myself alone when each day is through
Yes, I’ll admit that I’m a fool for you
Because you’re mine
I walk the line.

(Nie jest mi trudno pozostać ci wiernym/Gdy dzień dobiega końca, a ja zostaję sam/Tak, przyznaję, jestem w tobie zakochany/Ponieważ jesteś moja/Ja nie schodzę w bok).

Unikatowy schemat harmoniczny w tym utworze został podobno zainspirowany kiedy Cash przypadkowo odwrotnie odtworzył źle ustawioną taśmę magnetofonową. W oryginalnej wersji tej piosenki Cash śpiewa każdą jej zwrotkę w innej tonacji i ostatnia zwrotka jest śpiewana o oktawę niżej niż pierwsza zwrotka – Cash był jednym z niewielu piosenkarzy którzy mogli bez problemu zejść do tak niskiego basu. W filmie „Spacer po linie” grającemu Casha Joaquinowi Phoeniksowi (który także śpiewa wszystkie piosenki w tym filmie) prawie udaje się zaśpiewać tę piosenkę tak jak oryginał. Pierwotnie Cash planował nagrać tę piosenkę jako powolną balladę, ale Sam Phillps przekonał go aby nagrać ją w szybszym tempie, co Cash zrobił pomimo pewnych sprzeciwów ze swojej strony.

W 2004 utwór został sklasyfikowany na 30. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.

Przypisy

  1. Johnny Cash – The Essential Johnny Cash 1955-1983. discogs.com. . (ang.).
  2. Chuck Dauphin: Johnny Cash’s Hot Country Hits: 14 Unforgettable No. 1 Songs. billboard.com, 2013-09-12. . (ang.).
  3. Polskie tłumaczenie tytułu „Walk the Line” jako „Spacer po linie” wygląda na bezpośrednie tłumaczenie angielskich słów, ale nie oddaje ich prawdziwego znaczenia, ten idiom oznacza tyle co „nie schodzić w bok” czy „poruszać się, chodzić wedle wyznaczonych zasad”.
  4. Rolling Stones Magazine’s Top 500 Songs. metrolyrics.com. . . (ang.).

Bibliografia

  • Johnny Cash, Cash: The Autobiography, Patrick Carr, wyd. First HarperPaperbacks printing: September 1998, New York, ISBN 0-06-101357-9, OCLC 39948032.

Linki zewnętrzne