Iceweasel

W tym artykule porozmawiamy o Iceweasel i jego znaczeniu w różnych kontekstach. Iceweasel stał się tematem zainteresowania i debaty w dzisiejszym społeczeństwie, ponieważ jego wpływ sięga od aspektów osobistych po reperkusje globalne. Na przestrzeni historii Iceweasel odgrywał fundamentalną rolę w różnych sferach, wpływając na sposób, w jaki nawiązujemy relacje, konsumujemy informacje i podejmujemy decyzje. W tym artykule zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Iceweasel jest dziś ważnym tematem, a także jego ewolucję w czasie i wpływ na współczesne społeczeństwo.

Iceweasel
Logo Iceweasel
Logo programu
Ilustracja
Autor Debian
Pierwsze wydanie 13 listopada 2006
Aktualna wersja stabilna 45.3.0esr-2 / 4 września 2016; ponad 8 lat temu
System operacyjny Linux
Rodzaj przeglądarka internetowa
Licencja MPL/GPL/LGPL
Strona internetowa

Iceweasel – odpowiednik przeglądarki Mozilla Firefox w dystrybucji Linuksa Debian. Powodem jego powstania był konflikt pomiędzy społecznością Debiana a Fundacją Mozilla.

Projekt Debian zdecydował się na zmianę nazwy przeglądarki Firefox w swojej dystrybucji z uwagi na ograniczenia licencyjne dotyczące znaków towarowych należących do Fundacji Mozilla. W 2006 roku Fundacja zabroniła posługiwania się swoimi znakami towarowymi dla zmodyfikowanych programów bazujących na źródłach Mozilli. Według Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania te ograniczenia spowodowały, że Firefox i inne produkty Mozilla nie są wolnym oprogramowaniem w rozumieniu Debiana. 13 listopada 2006 roku do repozytoriów Debiana trafiła pierwsza wersja przeglądarki Iceweasel bazująca na Firefoksie 2.0.

Przeglądarka została zamieniona z powrotem na Firefox[1][2].

Iceweasel nawiązuje do nazwy „Firefox” – gdzie człon fire (z ang. „ogień”) zmieniono na ice (z ang. „lód”), a fox (z ang. „lis”) na weasel (z ang. „łasica”).

Nazwę Iceweasel nosił również inny fork Firefoksa, przeglądarka stworzona w ramach projektu GNU, która jednak w celu uniknięcia zamieszania została przemianowana na GNU IceCat

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne