Ignacy Waniewicz

Dzisiaj zagłębimy się w ekscytujący świat Ignacy Waniewicz, temat, który na przestrzeni lat wzbudził zainteresowanie wielu osób. Od czasu odkrycia Ignacy Waniewicz jest przedmiotem debaty, badań i podziwu zarówno wśród ekspertów, jak i hobbystów. W tym artykule zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Ignacy Waniewicz jest tak fascynującym tematem, począwszy od jego historii po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dzięki szczegółowej analizie i konkretnym przykładom odkryjemy, dlaczego Ignacy Waniewicz zasługuje na naszą pełną uwagę i refleksję. Przygotuj się na zanurzenie w intrygującym świecie Ignacy Waniewicz i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania!

Ignacy Waniewicz
Imię i nazwisko urodzenia

Ignacy Weinberg

Data i miejsce urodzenia

1925
Kraków

Data i miejsce śmierci

21 lutego 1984
Kanada

Zawód, zajęcie

dziennikarz

Małżeństwo

Irena Conti Di Mauro

Odznaczenia
Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)

Ignacy Waniewicz, pierwotnie Ignacy Weinberg (ur. 1925 w Krakowie, zm. 21 lutego 1984 w Kanadzie[1][2]) – polski dziennikarz, pionier telewizji edukacyjnej.

Życiorys

Pochodził z rodziny żydowskiej. Był synem Mieczysława[3]. Swoje żydowskie nazwisko zmienił pod wpływem żony Ireny. Był redaktorem czasopisma politycznego "Po Prostu" od początku jego istnienia. Twórca najstarszego edukacyjnego programu telewizyjnego w Polsce - "Eureka"[4]. Po wydarzeniach marcowych wyemigrował do Kanady, gdzie dalej pracował w telewizji[5]. Był zaangażowany w tworzenie międzynarodowej telewizji oświatowej (kierowanej z ramienia ONZ). Wydał również kilka książek poświęconych zagadnieniom telewizyjnym.

Życie prywatne

Jego żoną była dziennikarka i poetka Irena Conti Di Mauro. Ich córką była Janka Kaempfer-Louis.

Ordery i odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

  • Janka Kaempfer-Louis, Adieu Varsovie, Lublin: Wydawnictwo Fame Art, 2023, ISBN 978-83-964381-7-1.